موافقت آمریکا با خروج نیروهایش از عراق

این دیدار در ادامه تلاش‌های مشترک انجام شده در دو دوره گفتگوهای راهبردی پیشین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طی سومین دور از گفتگوهای راهبردی آمریکا و عراق که چهارشنبه 7 آوریل 2021 به طور مجازی آغاز شد، ایالات متحده آمریکا با خروج نیروهای رزمی باقیمانده‌اش در عراق، موافقت کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها سومین دور از گفتگوهای راهبردی آمریکا و عراق چهارشنبه در ادامه تلاش‌های مشترک انجام شده در دوره‌های گفتگو‌های پیشین است.

طی بیانیه مشترک صادره طی این دوره از گفتگوهای راهبردی، بر احترام به حاکمیت عراق و تمامیت ارضی آن تاکید شد.

در این گفتگوها دو طرف همچنین بر اهمیت شراکت اقتصادی عمیق دوجانبه تاکید کرده و مجددا قصد خود را برای ادامه هماهنگی و همکاری‌های امنیتی ابراز کردند.

در این دور از گفتگوهای راهبردی میان آمریکا و عراق، درباره بهترین راهکارها برای ایجاد ابزارهایی از سوی دولت عراق جهت محافظت از تظاهرکنندگان در این کشور، رایزنی‌هایی انجام شد.

مصطفی الکاظمی
مصطفی الکاظمی

از سویی واشنگتن همچنین اعلام کرد که قصد دارد در راستای فراهم کردن راه‌حل‌هایی دائمی برای آوارگان، حمایت کامل از عراق را به عمل آورد.

در بیانیه مشترک صادره از این گفتگوهای راهبردی، اشاره شده که نیروهای آمریکایی باقی‌مانده در عراق بنا به دعوت بغداد برای دفاع از امنیت عراق در این کشور حضور دارند و ماموریت‌ آنها به همراه نیروهای ائتلاف، به ماموریت‌های آموزشی، تبدیل خواهد شد.

عراق در این راستا بر پایبندی خود به دفاع از افراد ائتلاف بین‌المللی و تاسیسات آن تاکید کرد.

از سویی منابع «العربیه/الحدث» از توافق بزرگ در دیدگاه‌های دو طرف طی این گفتگوهای راهبردی و به ویژه درباره ماموریت آموزشی نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی و همچنین ماموریت‌های مشاوره نظامی، خبر دادند.

افزون بر آن فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق، تاکید کرد که نشست روز چهارشنبه تاکیدی بر روابط شراکت میان دو کشور عراق و ایالات متحده آمریکا است.

وزیر خارجه عراق افزود که دولت عراق به رهبری مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور با روش حکمرانی خود به اصول قانون اساسی استحکام بخشیده است.

فؤاد حسین در ادامه و از طریق ارتباط تصویری، گفت که دیدار امروز در ادامه تلاش‌های مشترک انجام شده در دو دوره گفتگوهای راهبردی پیشین است که در نتیجه آن تعدادی از یادداشت‌های تفاهم و توافق‌نامه‌ها امضا شده که علاوه بر جنبه‌های نظامی و امنیتی شامل بخش‌های مهمی می‌شود.

وزیر خارجه عراق همچنین همکاری‌های مشترک میان نیروهای امنیتی عراقی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی را که به شکل بزرگی در عقب‌راندن داعش که خطری علیه کل منطقه و تمام جهان تشکیل می‌داده است را تحسین کرد.

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرد که عراق شاهد گشایش بزرگی در روابط با حوزه عربی و کشورهای مجاور است.

وزارت خارجه آمریکا اواخر ماه گذشته اعلام کرده بود که دور آتی از گفتگوهای راهبردی میان دو کشور در 7 آوریل برگزار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید