فواید شگفت‌آور آب هندوانه

از تنظیم دمای بدن تا تقویت سیستم ایمنی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آب میوه به دلیل تنظیم دمای بدن و ایجاد احساس سیری، نوشیدنی مناسبی برای تابستان است و آب هندوانه نیز از این ویژگی‌ها بی‌بهره نیست.

اشتها و عادات غذایی در تابستان به دلیل گرم بودن محیط و تأثیر گرما بر بدن تغییر می‌کند . مقدار مواد غذایی که مصرف می‌کنیم به طور خودکار به گونه‌ای تنظیم می‌شود که بدون از دست دادن مواد مغذی، بدن را خنک نگه دارد.

براساس گزارش وب سایت سلامتی «بولدسکای»، آب میوه‌ مانند آب هندوانه گزینه‌ خوبی در طول تابستان به شمار می‌رود زیرا علاوه بر تامین مواد معدنی ضروری باعث خنک شدن بدن نیز می‌شود.

آب هندوانه، کالری و کربوهیدرات کمی دارد و سرشار از فیبر، اسیدهای آمینه و کاروتنوئیدهاست. هندوانه علاوه بر فواید گفته شده حدود 17٪ از نیاز روزانه به ویتامین A و 21٪ از نیاز روزانه به ویتامین C را تامین می‌کند.

حفظ تعادل مایعات بدن

آب بیش از 91 درصد هندوانه را تشکیل می‌دهد. که با حفظ تعادل الکترولیت بدن، ایجاد احساس سیری بدن را از عوارض تشنگی و کم آبی نجات می‌دهد.

منبع انرژی

هر 100 گرم آب هندوانه، حدود 30 کالری انرژی دارد و به عنوان یک نوشیدنی مکمل انرژی بخش فوری حاوی ویتامین‌ C، ویتامین A و منیزیم است که ضمن فراهم کردن انرژی موجب تقویت سلول‌ها می‌شود.

سموم را دفع کنید

هندوانه به دفع سموم از بدن کمک می‌کند. محتوای بالای ماده معدنی پتاسیم در آب هندوانه با بهینه کردن عملکرد کلیه اسید اوریک اضافی، قند و سایر سموم خون را دفع می‌کند.

هضم را بهبود ببخشید

هندوانه سرشار از آب و فیبر است که باعث سلامت دستگاه گوارش می‌شود. آنتی اکسیدان‌های حیاتی ویتامین C و A با تقویت طیف میکروب های مفید روده به هضم غذا کمک می‌کند که در ماه های گرم سال و با کند شدن روند هضم از همین ویژهای برخوردار است. لیکوپن موجود در آب هندوانه همچنین درمان بسیاری از مشکلات گوارشی مانند نفخ شکم است.

پیشگیری از گرما زدگی و آفتاب سوختگی

هندوانه به دلیل داشتن آب زیاد و تحریک فرآیند تعریق برای کاهش گرمای بدن موجب تعادل الکترولیت‌ها می‌شود. همچنین ویتامین C موجود در آب هندوانه با بالا بردن سطح ایمنی بدن در تقویت سلامتی موثر است.

همچنین ترکیب لیکوپن موجود در هندوانه و از پوست در برابر سوختگی آفتاب محافظت می‌کند.

نقش حفظ تعادل اسید و کاهش درجه حرارت

آب هندوانه تعادل اسید بدن « PH» را حفظ می‌کند و سطح حرارت اسیدی بدن را کاهش می‌دهد.

کاهش « PH» یا سطح اسیدی بدن، منجر به شرایطی از جمله ضعف کبد، نارسایی قلبی و افت قند خون می‌شود. مصرف آب هندوانه به طور طبیعی با حفظ تعادل اسید بدن از عفونت جلوگیری می‌کند.

عوارض جانبی محدود

آب هندوانه را می‌توان به طور روزانه در فصل تابستان مصرف کرد؛ به دلیل کم کالری بودن آب هندوانه می‌توان نوشیدن آن را بر آب ترجیح داد اما زیاده‌روی در مصرف آن نیز به دلیل وجود مقدار زیاد پتاسیم و لیکوپن ممکن است عوارض جانبی جزئی ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید