تصویری؛ افتتاح نمایشگاه هنری و فرهنگی در هرات

این نمایشگاه برای یک هفته باز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدطاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، پنج‌شنبه 8 آوریل، نمایشگاه هنری و فرهنگی را در شهر هرات در غرب این کشور افتتاح کرد.

زهیر در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «اين نمايشگاه به مناسبت 580مین سال تولد اميرعلي‌شيرنوايي و سمينار بين‌المللي بازخواني انديشه‌های اميرعلي‌شيرنوايي در صحن رياست اطلاعات و فرهنگ هرات برگزار شده است.»

او در ادامه نوشت: «در اين نمايشگاه کتاب‌هایی با عنوان‌های گوناگون به ويژه، دربارۀ تاريخ هرات، اثرهای مينیاتوري و محصولات صنايع‌دستي به نمايش گذاشته شده است.»

به گفته او، این نمایشگاه در صحن ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات افتتاح شده و برای یک هفته باز می‌باشد.

افتتاح نمایشگاه هنری و فرهنگی در هرات

آغاز همایش بین‌المللی امیر علی‌شیر نوایی در هرات

همایش سه روزه بین‌المللی «بازخوانی اندیشه‌های امیرعلی‌شیر نوایی» شاعر و سیاستمدار دوره تیموریان در افغانستان روز چهارشنبه 7 آوریل 2021، در شهر هرات در غرب این کشور برگزار شد.

دفتر مطبوعاتی والی هرات با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، این همایش به مناسبت سالگرد 580 سالگی تولد امیر علی‌شیر نوایی برگزار شده که در آن شماری از کارشناسان و «نوایی‌شناسان» 10 کشور منطقه از جمله ازبکستان، ترکیه و تاجیکستان شرکت کردند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در پیام ویدئویی خود در مراسم افتتاح این همایش گفت: «نگاه حکومت افغانستان به فرهنگ نگاه عمیق و معنی‌دار است. نقش فرهنگ چهره‌ها و مفاخر فرهنگی در همکاری‌های تمدنی و منطقه‌یی مهم است.»

غنی تاکید کرد: «تجلیل ازعلی‌شیر نوایی تجلیل از یک فصل مهم برای همکارهای منطقه‌یی است، کشورهای منطقه در محور همکاری‌های منطقه‌یی می‌توانند جایگاه و عظمت گذشته را احیا کنند.»

در همین حال، محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، در این مراسم گفت: «وزارت اطلاعات و فرهنگ به هدف احیای شکوه و جلال گذشته افغانستان، صد برنامه علمی و فرهنگی را روی دست دارد که یکی از این برنامه‌ها سمینار امیر علی‌شیر نوایی است که امروز افتتاح گردید.»

افتتاح نمایشگاه هنری و فرهنگی در هرات

عبدالوحید زاهد قتالی، والی هرات، هم اعلام کرد: «امیدواریم در آینده‌های نزدیک شاهد احیای با شکوه فرهنگ و هنر در این سرزمین باستانی باشیم.»

امیر علی‌شیر نوایی در سال (844 ه‍.ق) در هرات افغانستان متولد شد. او یک شاعر، دانشمند و سیاستمدار برجسته روزگار فرمانروایی تیموریان و یکی از افراد مورد اعتماد سلطان حسین بایقرا، پادشاه تیموری در سده هفتم و هشتم هجری و قمری بود.
امیرعلی‌شیر نوایی یکی از بزرگترین حامیان فرهنگ در زمان فرمانروایی تیموریان بود. از او ده‌ها اثر تدوین شده که به زبان‌های فارسی و ترکی-جغتایی نوشته شده است.

امیر علی شیر نوایی به سن 51 سالگی در شهر هرات در غرب افغانستان درگذشت و در همین ولایت به خاک سپرده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید