هم‌زمان با مذاکرات وین ایران از تست رآکتور اراک خبر داد

بهروز کمالوندی: تاکنون پنج تُن مواد غنی شده زیر 5 درصد تولید کرده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با ادامه مذاکرات وین در سطوح حقوقی و فنی درباره بازگشت ایران به تعهدات برجامی و بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، تهران از انجام تست سرد رآکتور اتمی اراک خبر داد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران که پنج شنبه 19 فروردین با روزنامه «جام جم» گفت‌وگو می‌کرد، درباره اجرای قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» که پیشتر مجلس ایران آن را برای کاهش تعهدات برجامی تصویب کرده بود، اظهار داشت: «موضوع اولین ماده قانون [اقدام راهبردی] تولید سوخت 20 درصد بود که همان روز لازم‌الاجرا شدن قانون در دست اقدام قرار گرفت و تا امروز چیزی حدود 55 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد تولید کرده‌ایم.»

او با اشاره به راه‌اندازی قریب الوقوع رآکتور اراک گفت: «این رآکتور آماده تست سرد است و در نیمه اول امسال، تست سرد را انجام می‌دهیم. معمولا یک‌سال پس از تست سرد، رآکتور راه‌اندازی می‌شود که امیدواریم بتوانیم آن را به‌موقع به مرحله تست سرد و راه‌اندازی برسانیم.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در رابطه با سرعت و‌ حجم موجودی اورانیوم غنی شده در حال حاضر گفت: «تاکنون پنج تُن مواد غنی شده زیر 5 درصد تولید کرده‌ایم که با توجه به موجودی حدود 9 تُن قبل از برجام، می‌توانیم بگوییم بخش مهمی از موجودی قبل ازبرجام جبران شده است. 55 کیلو هم اورانیوم 20 درصد داریم.»

تنش‌افزایی جدید

این تنش‌افزایی و ادعای پیشرفت در پروژه‌های اتمی از سوی ایران در حالی است که محمود جعفری، معاون سازمان انرژی اتمی ایران و مدیر عامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی دوشنبه 9 اسفند با اشاره به محدودیت انتقال ارز و تحریم‌های بانکی از احتمال توقف فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر در سال 1400 خبر داده بود.
افزون بر آن «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه 31 مارس طی یک کنفرانس خبری گفته بود: «همانطور که می‌دانید روابط ما با چین بر اساس رقابت دو جانبه تعریف می‌‌شود اما در برخی زمینه‌های بسیار محدود میان ما هماهنگی تاکتیکی وجود دارد. ایران یکی از این موارد است. چین با تلاش‌ها برای مهار برنامه هسته‌ای ایران همکاری کرده است.»
پرایس افزوده بود: «پکن علاقه‌ای به دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ندارد. چین از تاثیر عمیقا بی‌ثبات‌کننده‌ برنامه اتمی ایران بر منطقه‌ای که چین به آن متکی بوده آگاهی دارد.»

ایران، چین و پروژه اتمی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران‌ با تمجید از توافق 25 ساله ایران و چین بیان کرد: «در سند همکاری‌های 25 ساله ایران وچین، حوزه‌های مختلف انرژی قید شده و انرژی هسته‌ای هم مورد اشاره قرار گرفته است.

کمالوندی با اشاره به این که ایران و چین در زمینه صنعت هسته‌ای کارهای مشترک زیادی می‌توانند داشته باشند، گفت: «در خصوص نیروگاه‌های کوچک قبلا با چین مذاکراتی داشتیم تا بتوانیم به توافقاتی برسیم و کار را در زمینه همکاری‌های هسته‌ای توسعه بدهیم.»

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز چهارشنبه 18 فروردین در حاشیه نشست هیات وزیران در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود که «ظرفیت غنی‌سازی کشور به 16هزار و 500 سو رسیده و 57 کیلو اورانیوم 20 درصد داریم.»

گفتنی است که نشست وین بعدازظهر سه شنبه 17 فروردین با حضور و میانجگیری طرف های برجام (بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه وچین) و ایران برگزار شد. قرار است این مذاکرات با برگزاری دو نشست کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون مشترک برجام درروزجمعه 20 فروردین ادامه یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید