چهار سناتور از بایدن خواستند تا به «برجام پر ایراد» برنگردد

رسوایی همسویی نماینده ویژه با جمهوری اسلامی از دید چهار سناتور آمریکایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چهار سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به بایدن در روز نشست وین، از نارضایتی عمیق خود از احتمال بازگشت آمریکا به برجام خبر دادند.
سناتور جیمز اینهاف با ذکر نام سه سناتور هم‌امضا در توییتر خود، مفاد این نامه را به اشتراک گذاشت و نوشت: ایالات متحده نباید زیر فشار رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به «برجام شکست‌خورده» برگردد و از بایدن خواستند که به خاطر برگشت به توافقی پر ایراد، کوته‌بینانه، خودسرانه و مایه به خطر افکندن امنیت ملی آمریکا از اهرم فشار بر حکومت ایران نکاهد، چرا که اظهارات اخیر مقامات دفتر ریاست جمهوری، دقیقا چنین علائمی به تهران می‌دهند.

این نامه در ادامه گفته‌های مقامات دولت بایدن در مقاله‌ دوم آوریل در «نیویورک تایمز» مبنی بر لزوم «بازگشت غیرمستقیم به مذاکرات با ایران» با فرض «شکست خوردن کارزار فشار حداکثری ترامپ» و «عدم تمایل دولت به برگرداندن اهرم تحریم‌ها» را با گفته‌های مشابه رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در مصاحبه «بی‌بی‌سی فارسی» مقایسه می‌کند که به گفته امضاکنندگان نامه، به شکل رسوایی‌آمیزی همسو با مقاصد تهران بوده است.

Advertisement

در بخش‌ بعدی این نامه، گفته‌های 17 مارس رابرت مالی در «بی‌بی‌سی فارسی» نقل شده که فشار حداکثری ترامپ بر ایران را سه بار پشت سر هم «شکست‌خورده» نامیده بود و تاکید کرده بود که موجب بهبود زندگی مردم ایران و آمریکایی‌ها در منطقه نشده، راه حل بهتری بر اساس وعده ترامپ ندارد و نه به درد مردم ایران خورد و نه به درد مردم منطقه.

امضا کنندگان نامه نوشته‌اند که تحریم‌های مورد نقد رابرت مالی، هنوز تازه‌اند و با تصویب دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهانی به اجرا گذاشته شدند که دولت ایران را برای پشتیبانی از تروریسم در منطقه، پیگیری برنامه اتمی و موشک‌های بالستیک تنبیه کنند و تاکید کرده‌اند که با ادامه تحریم‌ها فشار عظیمی بر دولت ایران برای ترک رفتارهای ناقض ثبات در منطقه وارد شده است.

این نمایندگان از بایدن خواستند ضمن همکاری با کنگره، از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کند تا جمهوری اسلامی به خاطر پشتیبانی از تروریسم و نقض تکان‌دهنده‌ی حقوق بشر و گروگان‌گیری شهروندان آمریکایی پاسخگوی رفتار خود شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید