پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تورم 39 درصدی ایران در سال 1400

نرخ بیکاری در ایران در سال جاری 11.7 درصد خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود، تورم ایران در سال 1400 را 39 درصد، پیش‌بینی کرد.

این گزارش که سه‌شنبه 17 فروردین، در سایت صندوق بین‌المللی پول منتشر شد نرخ تورم ایران طی سال گذشته را 36.5 درصد اعلام کرد.

این صندوق نرخ بیکاری ایران در سال میلادی گذشته را 10.8 درصد دانست که در سال جاری میلادی به 11.2 درصد افزایش خواهد یافت. این صندوق پیش‌بینی کرده که نرخ بیکاری در سال آینده میلادی به 11.7 درصد خواهد رسید.

پیشتر مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها که به طور مستقیم بر معیشت مردم تاثیر می‌گذارد را 105.9 درصد اعلام کرده بود. این مرکز نرخ تورم مصرف کننده در اسفند 99 را حدود 50 درصد اعلام کرد.

ایران یکی از بالاترین نرخ‌های تورم‌ را در جهان دارد و تنها چند کشور انگشت‌ شمار بیشتر از ایران با افزایش قیمت‌ها مواجه هستند.

از سویی دیگر، مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کشور در سال 99 را نیز تنها 0.2 درصد اعلام کرد در حالی که بانک جهانی رشد اقتصادی ایران را منفی 3.7 درصد محاسبه کرده بود.

بنا به گزارشات بانک جهانی، اقتصاد ایران طی سه سال گذشته میلادی 16.5 درصد کوچکتر شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نیز در گزارش روز 29 اسفند 99 از کاهش یک میلیون نفری جمعیت شاغل کشور نسبت به سال 98 سخن گفته بود. این مرکز تاکید کرده بود که نرخ حقیقی بیکاری در سال 99 به رقم بی‌سابقه 18.4 درصد رسیده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز اعلام کرده بود که در سال گذشته فقط در بخش خدمات بیش از یک میلیون نفر کار خود را از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید