وزارت خارجه ایران: هیچ‌ گونه تهدیدی را درباره هواپیمای اوکراینی نمی‌پذیریم

سفیر اوکراین در کانادا: ایران در حال نزدیک شدن به اقدام قانونی بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، درخصوص تهدید مقامات اوکراین در مورد به دادگاه کشاندن نظام ایران در رابطه با سرنگونی هواپیمای مسافربری خود، تاکید کرد که « هیچ‌گونه فشار و تهدیدی را نمی‌پذیریم.»

به گزارش «خبر آنلاین» محسن بهاروند، روز چهارشنبه 7 آوریل 2021، به مقام‌های اوکراینی گفت که ایران «در چارچوب حاکمیت ملی خود هیچ‌گونه فشار و تهدیدی را نپذیرفته و در مقابل هر اقدام غیر منطقی و غیر معقولی در رابطه با خود متناسب عمل خواهد کرد.»

بهاروند گفت: «جمهوری اسلامی ایران کلیه وظایف خود را طبق حقوق بین‌الملل انجام داده است و تا پایان نیز به همین منوال ادامه خواهد داد. به همین دلیل از هیچ لفاظی یا اقدام محتمل دیگر خارج از عرفی بیمناک نیست.»

او افزود: «مقصرین و قصور کنندگان در بروز این فاجعه شناسایی شده و اکنون کیفرخواست برای 10 نفر صادر و دادگاه بزودی به پرونده رسیدگی خواهد کرد. بودجه جبران خسارت بازماندگان توسط دولت تامین و در اختیار وزارت راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفته است که آماده پرداخت به بازماندگان است. این خسارت مبلغی بیش از هفت برابر تعهد قراردادی ایران طبق کنوانسیون ورشو است و دولت ایران برای اینکه مبلغ را منصفانه نماید رویه های بین المللی در تعیین خسارت را هم در تعیین آن مورد توجه قرار داده است. همچنین با شرکت اوکراینی مائو تماس برقرار کرده و آمادگی خود را برای مذاکرات مربوط به جبران خسارت این شرکت در رابطه با هواپیما به شرکت اوکراینی اعلام کرده‌ایم.»

این در حالی بود که غلامعباس ترکی، دادستان سابق نظامی استان تهران، روز گذشته از صدور کیفرخواست برای «10 نفر از مسئولانی» خبر داد که در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی «دخیل» بودند، اما نامی از این متهمان برده نشد.

آندری شوچنکو، سفیر اوکراین در کانادا، سه‌شنبه 6 آوریل 2021، به رسانه‌های کانادایی گفت که «تصمیم ایران برای صدور کیفرخواست برای 10 مقام ایرانی به دلیل نقش آنها در سرنگونی پرواز پی‌اس752، بدون نام بردن از این مقامات، ما را بیش از پیش به تصمیم‌گیری در مورد اقدام قانونی بین‌المللی نزدیک می‌کند.»

شایان ذکر است طبق ادعای نظام ایران، دلیل شلیک دو موشک پدافند سپاه که منجر به سقوط این هواپیما در دیماه سال 98 و کشته شدن تمامی 176 سرنشین آن شد، بروز «خطای انسانی» است، اما اوکراین، کانادا و بسیاری از ناظران، صحت این ادعا را زیر سئوال برده‌اند.

نباید فراموش کرد که حکومت ایران پس از چند روز پنهان‌کاری و سعی در تحریف علت سرنگونی هواپیما سرانجام از زبان فرمانده هوا-فضای سپاه اذعان داشت که سامانه پدافند موشکی تهران به سوی این هواپیمای بوئینگ عازم کی‌یف، شلیک کرده است.

در گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری ایران، اپراتور سامانه دفاع هوایی، مقصر قلمداد شده در حالی که اوکراین و کانادا این گزارش را رد کرده‌اند.

یوگنی ینین، معاون وزارت خارجه اوکراین به نوبه خود در واکنش به این گزارش خاطر نشان ساخته است که: «جامعه بین‌الملل اجازه نمی‌دهد ایران از زیر بار مسئولیت جنایت سرنگونی هواپیمای اوکراینی بگریزد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید