سودان قانون تحریم علیه اسرائیل را لغو می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل که در اکتبر سال گذشته بدون امضای سند رسمی توافق صلح، حاصل شد و پس از گذشت بیش از 3 ماه از سفر اولین وزیر اسرائیلی به خارطوم، دولت سودان به ریاست عبدالله حمدوک، سه‌شنبه 6 آوریل 2021، اعلام کرد مجوز لغو قانون تحریم اعمال شده بر اسرائیل از سال 1958 را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، شورای وزیران سودان در بیانیه‌ای نیز موضع ثبات خارطوم در قبال برپایی دولت فلسطینی در چارچوب راه‌ حل دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

انتظار می‌رود که قانون در جلسه مشترک شورای حاکمیت و شورای وزیران برای صدور مجوز نهایی جهت اجرایی شدن آن، مطرح شود.

عادی‌سازی روابط

سودان و اسرائیل در اکتبر سال گذشته در بیانیه‌ای مشترک که از سوی طرف‌های سودان، ایالات متحده و اسرائیل صادر شده بود، اعلام کردند که رهبران این 3 کشور درباره عادی‌سازی روابط میان سودان و اسرائیل و پایان دادن به حالت دشمنی میان آنها توافق کردند.

دو طرف همچنین آغاز روابط اقتصادی و تجاری فیمابین را اعلام کردند که بدینوسیله سودان پس از امارات عربی متحده و پادشاهی بحرین که ماهها پیش از آن، اقدام به عادی‌سازی روابط کرده‌‌ بودند، به سومین کشور عربی عادی‌سازی کننده روابط با اسرائیل تبدیل شد.

ایلی کوهین، وزیر اطلاعات اسرائیل در آغاز سال جاری اعلام کرده بود که دو کشور اسرائیل و سودان طی دوره 3 ماهه آینده، به توافقی دیپلماتیک برای آغاز عادی‌سازی روابط چندجانبه دست خواهند یافت.

این وزیر اسرائیلی همچنین توضیح داد که پیش‌نویس توافق صلح به پیشرفت‌هایی دست‌یافته و انتظار می‌رود مراسم امضای توافق صلح میان اسرائیل و سودان طی ماههای پیش‌ رو در واشینگتن اجرا شود.

در سفر وزیر اسرائیلی به سودان، علاوه بر مسائل دیپلماتیک و امنیت مرزها، درباره 3 طرح اقتصادی رایزنی‌هایی انجام شد.

شایان ذکر است که دولت سودان پیش‌تر اعلام کرده بود که توافق عادی‌سازی روابط با اسرائيل تنها زمانی به اجرا گذاشته خواهد شد که شورای نمایندگان انتقالی با مفاد آن موافقت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید