روحانی:‌ شاهد فصل تازه‌ای از تجدید حیات برجام هستیم

انتقاد شدید رئیس جمهوری ایران از سریال «گاندو 2»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به نشست اخیر کمیسیون برجام در وین، این نشست را فصل تازه‌ای در حیات برجام به‌‌شمار آورد.

روحانی که چهارشنبه 18 فروردین در جلسه هیات دولت سخن می‌گفت درباره نشست اخیر وین و حضور آمریکا در آن اظهار داشت: «در روزهای اخیر ما شاهد فصل تازه‌ای از تجدید حیات برجام هستیم. همه کشورهایی که در برجام متعهد بودند، در این روزها در وین اجتماع کردند حالا با ترکیب‌های مختلف از جمله ترکیب 1+4 با حضور ایران و ترکیب 1+4 با حضور آمریکا.»

او با تاکید بر توافق همه طرف‌ها بر اهمیت برجام افزود: «به هر حال به هر نحوی که بوده امروز یک صدای واحد شنیده می‌شود و آن اینکه همه اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود نخواهد داشت و این موفقیت جدید برای جمهوری اسلامی ایران است.»

روحانی رویکرد دیپلماتیک دولت جو‌ بایدن در تعامل با ایران را به شکست کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ تعبیر کرد و گفت: « [آمریکایی ها] به صراحت می‌گویند راهی جز مذاکره نداریم و اگر شما آماده‌اید ما حاضریم مستقیم مذاکره کنیم و اگر آماده نیستید، حاضریم غیرمستقیم با گروه 1+4 مذاکره کنیم.»

انتقاد از عملکرد رسانه‌ها و سریال گاندو 2

رئیس جمهوری ایران با ادعای پیروزی بر سیاست‌های آمریکا علیه ایران به انتقاد از رسانه‌های داخلی در عدم انعکاس اقدامات دولتش پرداخت و بیان کرد: «رسانه‌ها، فضای مجازی و حقیقی ما می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند و این پیروزی را تحریف کنند.»

روحانی با انتقاد از سریال «گاندو 2» که طی آن اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای دولتش به جاسوسی متهم شدند، ابراز داشت: «اگر قرار است از پول ملت فیلم درست کنید واقعیت‌ها را نشان دهید. حقیقت‌ها را به مردم بگویید. نباید به مردم غیر واقعی بگوییم و واقعیت‌ها را تحریف کنیم.»

توبه آمریکا برای بازگشت به برجام

روحانی بازگشت به مذاکره از سوی آمریکا را به «توبه» تفسیر کرد و گفت: «بازگشت به تعهدات به معنای دینی ما همان توبه است. آمریکا آمده و می‌خواهد توبه کند و به برجام برگردد. حال اینکه چقدر راست می‌گوید و در مقام اجرا به حرف خود وفادار است این را باید ببینیم.»

روحانی در همان حال کاهش تعهدات برجامی ایران را موقت و در واکنش به خروج آمریکا از برجام دانست و از آمادگی تهران برای بازگشت به برجام سخن گفت: «اینکه گفتیم اکنون پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کنیم، سانتریفیوژهای جدید و مدرن را فعال می‌کنیم، همه اینها موقت است. اگر آنها به همه تعهداتشان برگردند ما هم به همه تعهدات‌مان برمی‌گردیم.»

رئیس جمهوری ایران از افتتاح طرح‌های هسته‌ای جدید در روز 20 فروردین که روز فناوری هسته‌ای نامیده شده است خبر داد.

روحانی با انتقاد از مصوبه مجلس در رابطه با انرژی اتمی و دروغگو نامیدن منتقدان سیاست‌های هسته‌ای دولت بیان کرد: «ما فناوری هسته‌ای قوی‌تر از گذشته داریم آی آر 8 و 9 و 6 داریم که می‌توانند در هر زمینه‌ای فعال باشد، ما می‌توانیم اراک را راه اندازی کنیم. فردو باز است همه آنچه که مخزن و مقصود و اهداف بود در این مقطع توانستیم ادامه دهیم.»

گفتنی است که نشست وین بعدازظهر سه شنبه 17 فروردین با حضور و میانجگیری طرف های برجام (بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) و ایران برگزار شد. قرار است این مذاکرات با برگزاری دو نشست کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون مشترک برجام در روزجمعه 20 فروردین ادامه یابد.

برای اولین بار پس از خروج آمریکا از برجام در سال 2018 نمایندگانی از سوی ایالات متحده در نشست وین شرکت داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید