جزئیات حمله به کشتی «ساویز»

چند کانال تلگرامی نزدیک به سپاه، اسرائیل را متهم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اندکی پس از انتشار خبر حمله به یک کشتی متعلق به سپاه پاسداران ایران، یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت، اسرائیل آمریکا را از حمله به کشتی «ساویز» در دریای سرخ مطلع کرده بود.

روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت این حمله همزمان با پیشرفت‌های مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای در وین، انجام شده است.

«نیویورک تایمز» نوشت: «یک ناو نظامی ایرانی مستقر در دریای سرخ در اثر حمله مستقیم مین اسرائیل، روز سه‌شنبه در سایه افزایش تنش‌های دریایی بین دو کشور در سالهای اخیر، آسیب دید.»

ساويز
ساويز

بنا به نوشته‌ این روزنامه آمریکایی «ساویز» اگرچه از نظر فنی به عنوان یک کشتی باری طبقه‌بندی می‌شود، اما ظاهرا این اولین کشتی نظامی است که در درگیری‌ اسرائیل و ایران، مورد حملهقرار گرفته است.

در حالی که رسانه‌های خبری ایران تصاویری از شعله‌های آتش و دود را از یک کشتی آسیب دیده در دریای سرخ منتشر کردند، اما از میزان کامل خسارت یا تلفات آن اطلاعاتی در دست نیست.

در گزارش رسانه‌های سپاه ایران آمده است که این شناور برای مقابله با دزدان دریایی مدتی در دریای سرخ مستقر شده بود. خبرگزاری «تسنیم»، نیز گفت كه «ساویز به دلیل انفجار مین‌های چسبان در بدنه کشتی دچار آسیب شده است».

تا سه‌شنبه شب هیچ تأیید رسمی در مورد حمله ایرانی وجود نداشت، اما چندین کانال تلگرامی که توسط اعضای سپاه پاسداران اداره می‌شود، اسرائیل را مسئول انفجار معرفی کردند.

كشتي ساويز

روزنامه «نیویورک‌ تایمز» به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: «اسرائیلی‌ها به ایالات متحده اطلاع داده‌اند که نیروهایش حدود ساعت 7:30 صبح به وقت محلی به کشتی حمله کرده‌اند.»

این مقام که خواست نامش فاش نشود و برای به اشتراک گذاشتن ارتباطات اطلاعاتی مخفی به «نیویورک تایمز» گفت: «اسرائیلی‌ها این حمله را تلافی حملات قبلی ایران به کشتی‌های اسرائیلیخوانده‌اند و ساویز در زیر سطح دریا آسیب دیده است. مکان دقیق کشتی در دریای سرخ بلافاصله مشخص نبود.»

این درگیری‌ها در دو سال گذشته ادامه داشت، اما قبلاً اهداف متفاوتی داشته است. از سال 2019، اسرائیل به کشتی‌های تجاری حامل نفت و سلاح‌های ایرانی از طریق شرق مدیترانه ودریاى سرخ حمله کرده است، جبهه جدید دریایی در یک جنگ پنهان منطقه‌ای که پیشتر از طریق زمین و هوا انجام شده بود.

این مقام آمریکایی به «نیویورک تایمز» گفت که به نظر می‌رسد این حمله به منظور فرصت دادن به ناو هواپیمابر آمریکایی «دوایت آیزنهاور» برای دور شدن از کشتی «ساویز» بوده باشد. اینمقام گفت که «آیزنهاور» در هنگام حمله به ساویز حدود 200 مایل از آن فاصله داشته است.

موسسه نیروی دریایی ایالات متحده گزارشی را در اکتبر سال 2020 منتشر کرد که ادعا می‌کند ساویز یک کشتی نظامی مخفی است که توسط سپاه ایران اداره می‌شود. در این گزارش آمدهاست كه افراد نظامی در داخل هواپیما حضور داشتند و یك نوع قایق مورد استفاده سپاه پاسداران، روی عرشه كشتی قرار داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید