تصویری؛ افتتاح همایش بین‌المللی امیرعلی‌شیر نوایی در هرات افغانستان

همایش بازخوانی اندیشه‌های شاعر و سیاستمدار دوره تیموریان در افغانستان برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همایش سه روزه بین‌المللی «بازخوانی اندیشه‌های امیرعلی‌شیر نوایی» شاعر و سیاستمدار دوره تیموریان در افغانستان روز چهارشنبه 7 آوریل، در شهر هرات در غرب این کشور برگزار شد.

دفتر مطبوعاتی والی هرات با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، این همایش به مناسبت سالگرد 580 سالگی تولد امیر علی‌شیر نوایی برگزار شده که در آن شماری از کارشناسان و «نوایی‌شناسان» 10 کشور منطقه از جمله ازبکستان، ترکیه و تاجیکستان شرکت کردند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در پیام ویدئویی خود در مراسم افتتاح این همایش گفت: «نگاه حکومت افغانستان به فرهنگ نگاه عمیق و معنی‌دار است. نقش فرهنگ چهره‌ها و مفاخر فرهنگی در همکاری‌های تمدنی و منطقه‌یی مهم است.»

بازخوانی اندیشه‌های امیرعلی‌شیر نوایی

غنی تاکید کرد: «تجلیل ازعلی‌شیر نوایی تجلیل از یک فصل مهم برای همکارهای منطقه‌یی است، کشورهای منطقه در محور همکاری‌های منطقه‌یی می‌توانند جایگاه و عظمت گذشته را احیا کنند.»

در همین حال، محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، در این مراسم گفت: «وزارت اطلاعات و فرهنگ به هدف احیای شکوه و جلال گذشته افغانستان، صد برنامه علمی و فرهنگی را روی دست دارد که یکی از این برنامه‌ها سمینار امیر علی‌شیر نوایی است که امروز افتتاح گردید.»

عبدالوحید زاهد قتالی، والی هرات، هم اعلام کرد: «امیدواریم در آینده‌های نزدیک شاهد احیای با شکوه فرهنگ و هنر در این سرزمین باستانی باشیم.»

بازخوانی اندیشه‌های امیرعلی‌شیر نوایی

امیر علی‌شیر نوایی در سال (844 ه‍.ق) در هرات افغانستان متولد شد. او یک شاعر، دانشمند و سیاستمدار برجسته روزگار فرمانروایی تیموریان و یکی از افراد مورد اعتماد سلطان حسین بایقرا، پادشاه تیموری در سده هفتم و هشتم هجری و قمری بود.

امیرعلی‌شیر نوایی یکی از بزرگترین حامیان فرهنگ در زمان فرمانروایی تیموریان بود. از او ده‌ها اثر تدوین شده که به زبان‌های فارسی و ترکی-جغتایی نوشته شده است.

امیر علی شیر نوایی به سن 51 سالگی در شهر هرات در غرب افغانستان درگذشت و در همین ولایت به خاک سپرده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید