آمریکا: درخواست‌های حداکثری ایران راه‌گشا نخواهند بود

عراقچی : جلسه دیگری روز جمعه در وین برگزار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با ایران در وین را «یک گام رو به جلو» خواند، اما درخواست‌های «حداکثری» ایران در این گفت‌وگوها را اساسا رد کرد.

ند پرایس، وزیر امور خارجه ایالات متحده در نشست خبری روز سه‌شنبه 6 آوریل، به خبرنگاران گفت: «به‌رغم این‌که در مذاکرات در وین با ایرانی‌ها مستقیم مذاکره نمی‌کنیم، ما از این گام استقبال می‌کنیم، این یک گام رو به جلو، سازنده و مفید است.»

پرایس افزود: «نمایندگان آمریکا امیدوارند وین را با درک بهتری از نقشه‌‌راه برای دو طرف جهت از سرگیری پایبندی به برجام ترک کنند.»

او تصریح کرد که در این مذاکرات آمادگی ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی‌اش مشخص خواهد شد و همچنین این که آمریکا باید چه اقداماتی برای بازگشت به این توافق انجام دهد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده تاکید کرد که آمریکا مشغول تعامل و گفت‌وگو با متحدان اروپایی خود است و آنها نیز در کنار روسیه و چین در حال تعامل با طرف ایرانی هستند تا راه‌های مناسب برای بازگشت به برجام را شناسایی کنند.

او افزود: «درخواست‌های حداکثری راه‌گشا نخواهند بود» و واشینگتن موضع ایران مبنی بر اینکه آمریکا باید شروع‌کننده تمام اقدامات باشد را «اساسا» رد می‌کند.

ند پرایس گفت، دلیل این که آمریکا در مذاکرات وین حضور دارد این است که در خصوص بازگشت دو طرف به تعهدات گفت‌وگو کند. درخواست از ایالات متحده برای اقدامات یکجانبه یا برداشتن گام‌های مصالحه‌جویانه بدون انجام اقدام متقابل از طرف ایرانی، غیر سازنده است.

نشست وین بعد از ظهر روز سه شنبه 6 آوریل، با حضور و میانجیگری طرف‌های برجام (بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) و ایران، برگزار شد.‌

انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، پس از پایان این نشست در حساب توییتری خود نخستین جلسه را سازنده توصیف کرد و افزود: «اتحاد و اشتیاق برای ایجاد یک روند مشترک دیپلماتیک با دو گروه متخصص در زمینه اجرای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها وجود دارد. من به عنوان هماهنگ کننده، تماس‌های جداگانه خود را اینجا در وین با تمام طرف‌های مربوطه، از جمله ایالات متحده شدت خواهم بخشید.»

مقامات ایرانی نیز گفته‌اند پس از این جلسه، دو نشست کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون مشترک برجام یکی درباره رفع تحریم های آمریکا و دیگری درباره بازگشت ایران به تعهدات اتمی تشکیل شد.

عباس عراقچی،‌ رییس هیات ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام تاکید کرد: «ایران علاقه‌ای به احیای برجام از طریق گام به گام ندارد.»

عراقچی سه شنبه شب در گفت‌وگو با شبکه «پرس تی وی» تصریح کرد، مذاکره کنندگان در وین حضور خواهند داشت تا در روز جمعه جلسه دیگری را در مورد برجام برگزار کنند.

از سوی دیگر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه «پرس تی وی» گفت: «گزارش هایی که از سوی برخی رسانه‌ها در خصوص مذاکرات میان ایران و کشورهای عضو برجام مطرح می‌شود، دقیق و درست نیست. آنچه در گفت‌وگوهای امروز روی آن تاکید شد، تضمین اجرای کامل و موثر تعهدات برجامی توسط آمریکا و رفع همه تحریم های اعمال شده آمریکا علیه ایران پس از خروج آمریکا از برجام بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید