یمن از جامعه جهانی خواست قاطعانه با دخالت‌های ایران مقابله کند

کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد حوثی‌ها در حمله هوایی ائتلاف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه یمن، دوشنبه 5 آوریل 2021، از جامعه بین‌المللی خواست قاطعانه با دخالت‌های رژیم ایران در امور داخلی این کشور مقابله کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، احمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن، دوشنبه در دیدار با سالم الغفلی، سفیر امارات عربی متحده در یمن، ضمن بررسی روابط دوجانبه دو کشور و تقویت و توسعه آن، بر ضرورت مقابله قاطعانه جامعه بین‌المللی با دخالت‌های ایران در کشورش تاکید کرد.

بن مبارک با تاکید بر این‌که شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی در تعامل با صلح جدی نیستند، درباره پیامدهای انسانی فاجعه‌بار ناشی از ادامه تنش‌زایی‌های نظامی حوثی‌ها در سایه تلاش‌های منطقه‌‌ای و بین‌المللی برای متوقف کردن جنگ بدون اقدام جامعه بین‌المللی در این زمینه، هشدار داد.

در این دیدار بن مبارک آخرین تحولات و تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف برقراری صلح و بازگشت امنیت و ثبات و پایان دادن به جنگ بیهوده‌ای که شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی آغازگر آن بوده‌اند را بررسی کرد.

او همچنین به عدم جدیت شبه‌نظامیان حوثی در پایبندی به صلح و ادامه حملات نظامی آنها به استان مارب و به ایستادگی نیروهای مسلح و مقاومت مردمی یمن و پشتیبانی هوایی ائتلاف برای مقابله با آن هجوم‌های حوثی‌ها اشاره کرد.

وزیر خارجه یمن با تاکید بر ضرورت ایستادگی قاطعانه جامعه بین‌المللی در برابر دخالت‌های ایران در یمن، خواستار مقابله جدی با کشتارهایی شد که شبه‌نظامیان حوثی با انجام حملات سازماندهی شده و مکرر با موشک‌های بالستیک علیه اردوگاههای آوارگان جنگی و غیرنظامیان بی‌گناه در شهر مارب مرتکب می‌شوند.

او همچنین درباره پیامدهای انسانی فاجعه‌بار ناشی از ادامه تنش‌زایی‌های نظامی حوثی‌ در یمن هشدار داد.

سفیر امارات عربی متحده در یمن نیز بر موضع ثابت و همدلانه کشورش از دولت قانونی یمن و وحدت و امنیت این کشور و تمامیت ارضی آن و حمایت ابوظبی از تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی صورت گرفته برای برقراری صلح پایدار و فراگیر در یمن، تاکید کرد.

کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد حوثی‌ها

بنا به گفته منابع نظامی به شبکه‌های «العربیه» و «الحدث»، عبداللطیف حمود المهدی، فرمانده موسوم به منطقه چهارم عملیاتی شبه‌نظامیان حوثی، در حملات هوایی روز دوشنبه جنگنده‌های ائتلاف عربی در جبهه غربی استان مارب یمن کشته شده است.

از سویی شبه‌نظامیان حوثی شامگاه دوشنبه از فوت سرتیپ سلطان صالح زابن، مدیرکل تحقیقات جنایی این گروه شبه‌نظامی، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر دادند.

لیست حوثی‌هایی که مرتکب نقض حقوق بش شدند
لیست حوثی‌هایی که مرتکب نقض حقوق بش شدند

این فرمانده ارشد امنیتی حوثی‌ها به دلیل در پیش گرفتن سیاست بازداشت‌، ربایش، شکنجه، خشونت جنسی، تجاوز جنسی به زنان، عهده‌داری تشکیلات موسوم به «الزینبیات» و بازداشتگاه‌های مخفی زنان از سوی شورای امنیت سازمان ملل در فهرست تحریم‌های اعمال شده بر شبه‌نظامیان حوثی، قرار گرفته بود.

شورای امنیت سازمان ملل در فوریه 2021 طی قطعنامه 2564 این شورا، نام سلطان زابن، فرمانده امنیتی حوثی‌ها را به دلیل ارتکاب اقداماتی از جمله هراس‌افکنی، سوءاستفاده، بازداشت، شکنجه، خشونت جنسی، ربودن و تجاوز به زنان به فهرست تحریم‌های سازمان ملل اعمال شده بر این گروه شبه‌نظامی، اضافه کرده بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز پیش‌تر، سطان زابن را به همراه تعدادی دیگر از رهبران حوثی‌ها به اتهام نقش داشتن در شکنجه غیرنظامیان تحریم کرد.

ارتش یمن یک پهپاد حوثی را در مارب سرنگون کرد

از سویی دیگر ارتش یمن، شامگاه دوشنبه، اعلام کرد که یک فروند پهپاد بمب‌گذاری شده شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران که تلاش می‌کرد مناطق مسکونی در شمال غرب شهرمارب را هدف قرار دهد را سرنگون کرده است.

شبه‌نظامیان حوثی اخیرا حملات پهپادی انفجاری و شناسایی‌ علیه مناطق مختلف یمن را تشدید کرده‌اند که به گفته کارشناسان سازمان ملل این پهپادها از قطعات با منشأ خارجی انتقال داده شده به یمن، مونتاژ شده است و این‌که پهپادهای نوع «قاصف» یا «المهاجم» حوثی‌ها تقریبا با طراحی و ابعاد و قابلیت‌‌های پهپاد «ابابیل- T» ساخت ایران، مطابقت دارد.

ستاد اطلاع‌رسانی ارتش یمن همچنین ویدیوئی را منتشر کرد که متواری شدن عناصر شبه‌نظامی حوثی در برابر آتش‌ ارتش و مقاومت مردمی در جبهه‌های نبرد مستمر در غرب مارب را نشان می‌دهد.

بنا به اعلام ارتش یمن جنگنده‌های ائتلاف عربی نیز در پشتیبانی از نیروهای دولت قانونی این کشور، 4 دستگاه خودرو حامل کمک‌های نظامی به شبه‌نظامیان حوثی در شرق شهرالحزم در مرکز استان الجوف را منهدم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید