کشته شدن دو محیط‌ بان در زنجان هنگام انجام ماموریت

جمشید محبت‌خانی: یکی از این افراد قاتل دستگیر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست، از کشته شدن دو محیط ‌‌بان زنجانی خبر داد.

جمشید محبت‌خانی، سه‌شنبه 6 آوریل 2021، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، اعلام کرد که شب گذشته، هنگام تعقیب یک خودروی نیسان در منطقه حفاظت شده فیله خاصه استان زنجان، دو نفر از محیط‌ بانان به نام‌های «مهدی مجلل» و «میکائیل هاشمی» بر اثر اصابت گلوله سلاح جنگی افراد ناشناس، کشته شدند.

محبت‌خانی ضمن تایید شناسایی عوامل این حادثه، گفت: «در حال حاضر یکی از این افراد دستگیر شده است.»

حدود سه ماه پیش نیز رسانه‌های ایران گزارش کردند که در پی حمله مسلحانه به «عباس میرزاکریمی»، رئیس سابق محیط زیست دماوند، خودروی او به رگبار بسته شد و وی نیز به قتل رسید.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در همان تاریخ، ضاربان شناسایی نشدند و انگیزه آن‌ها مشخص نشد، اما گفته شد «شکارچیان غیرمجاز و قاچاقچیان اسلحه مظنونان اصلی این جنایت هستند».

گفتنی است، محیط بانی در ایران از مشاغل پرخطر به شمار می‌آید. زیرا این افراد وظیفه دارند مقابل شکارچیان و متجاوزان به طبیعت که اغلب مسلح هستند، بایستند و مانع فعالیت آنها شوند. در حالیکه قانون ایران به محیط بانان اجازه حمل اسلحه نمی‌دهد و به همین دلیل سالانه تعدادی از آنها جان خود را هنگام درگیری با شکارچیان از دست می‌دهند یا دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شوند و دولت هم از آنها هیچگونه حمایت نمی‌کند.

این عدم حمایت به قدری شدت دارد که سال گذشته برای اولین بار در ایران یک محیط ‌بان اعدام شد، محیط‌ بانی که 10 سال قبل از آن، یک مظنون به شکار را کشته بود و با رضایت ندادن خانواده مقتول، حکمش اجرا شد.

در سه دهه گذشته، دست‌کم 200 محیط ‌بان در ایران در درگیری با شکارچیان غیرمجاز کشته و نزدیک به 370 تن نیز زخمی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید