وزیر سابق روحانی: اقتصاد مقاومتی منجر به رانت خواری و فساد مى‌شود

وزیر سابق روحانی: دو نسل آتی بدهکار شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباس آخوندی، وزیر مسکن مستعفی دولت روحانی، با اشاره به تورم 50 درصدی در سال 99 که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده، سیاست‌های دولت ایران را عامل بدهی دو نسل آتی دانست.

عباس آخوندی که سه‌شنبه 17 فروردین با «ایسنا»، گفت‌وگو‌ می‌کرد با بیان این که اقتصاد مقاومتی به درون‌نگری منجر شده و عامل شرایط کنونی است،

گفت: «نتیجه این نگاه وضع اقتصادی امروز ایران است. تورم 50 ساله و بسیار بالای این ساله‌ها. تورم تقطه به نقطه در پایان سال 1399 به حدود 50 درصد رسید. و هیچ نشانی هم از تغییر جهت آن وجود ندارد. روند بدهی دولت فزاینده است و دو نسل آتی بدهکار شده‌ است.»

آخوندی رفع موانع تولید که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنان نوروزی به آن اشاره داشت را بدون ارتباط با محیط بین‌المللی بی‌معنا دانست و افزود: «از نظر من رفع موانع تولید یعنی رفع مشکلات بین الملل، حل مسئله FATF و رقابت آزاد؛ و از نظر من تحقق این موضوعات مهم است. آن‌هایی که می‌گویند بگذارید محیط صددرصد انحصاری باشد مفهومش این است جنسی با کیفیت نازل با قیمت بالا به مردم می‌دهند.»

اقتصاد مقاومتی باعث رانت خواری و فساد شد

وزیر سابق مسکن با تاکید بر این که اقتصاد مقاومتی به عدم شفافیت دامن زده و منجر به رانت و فساد در ایران شده، گفت: «اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که شفاف باشد؛ وقتی تجارت و رقابتی وجود ندارد شفافیت هم نیست. وقتی دو تیم در یک زمین فوتبال مقابل چند صد هزار نفر با دوربین‌های تصویربرداری بازی می‌کنند؛ اگر کوچک‌ترین مشکلی پیش آید شفافیت نشانش می‌دهد. اما اگر قرار باشد در زیر زمین فوتبال بازی کنیم و بگوییم می‌خواهیم شفافیت را اجرا کنیم شوخی کرده‌ایم. در زیر زمین شفافیت در کار نیست، بلکه فقط رانت و فساد است.»

او با اشاره به گسترش واسطه‌گری در اقتصاد ایران آن را به شبکه جهانی واسطه‌گری متصل دانست و ادامه داد: «الان شبکه واسطه جهانی در تجارت ایران وجود دارد. از مرحله تجارت مواد اولیه تا تکنولوژی از مسائل حمل و نقل تا اصل واردات و صادرات دست واسطه‌ها در بین است.»

آخوندی با اعتراف به وجود پول سمی در سیستم‌ بانکی ایران و با بیان اینکه «اصلاح نظام بانکی چند صد هزار میلیارد تومان هزینه لازم دارد»، گفت: «اصلاح این اقتصاد به این راحتی‌ها نیست و هزاران نفر در این موضوع ذینفع هستند. بخشی از آن‌ها ذی‌نفوذ هم هستند.»

وی با تاکید بر این که شرایط کنونی تصادفی نبوده و نیروهایی درون حاکمیت به آن شکل داده‌اند، گفت: «از نظر من وضع موجود تصادفی نیست و شرایط موجود نتیجه برآیند نیروهای ذی‌نفعان است. تصادفی این طوری نشده است. این وضع برآیند ناکارآمدی‌های عقیم و نازا است که در عین حال نیرومند هم هستند. آیا بابک زنجانی‌ها به صورت اتفاقی پدید می‌آیند؟»

آخوندی با اشاره به اقتصاد رانتی دولتی و این که هر کس در وضعیت فعلی کشور حرف از تغییر بزند حذف خواهد شد، تاکید کرد: «حالا هر کسی از این حرف‌ها بزند پوست از سرش می‌کنند. مثلا در اقدامی بخواهید بحث خودرو را آزاد کنید گروه‌هایی که در صنعت خودرو هستند برایتان کف نمی‌زنند؛ چرا که سال‌ها میلیارد میلیارد تومان از این وضعیت سود کردند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید