اتحادیه اروپا: نشست وین تعهدات ایران و کاهش تحریم‌ها را مشخص می‌کند

وزارت خارجه ایران از «رایزنی فنی» برای رفع تحریم‌ها در نشست وین خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آغاز مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران در وین برای نجات برجام ، اتحادیه اروپا اعلام کرد این نشست تعهدات ایران و تحریم‌هایی که از روی این کشور برداشته می‌شود را مشخص می‌کند.

خبرنگار «العربیه» در بروکسل گزارش داد که نبیله مصرللی، سخنگوی اتحادیه اروپا در نشستی خبری گفت: به بازگرداندن توافق هسته‌ای با ایران به مسیر صحیح پای‌بندیم.

در همین راستا، وزارت امور خارجه ایران، روز سه شنبه 6 آوریل اعلام کرد که «رایزنی‌های فنی» در قالب نشست‌های کارشناسی در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای از جمله مهمترین موضوعات در دستور هجدهمین نشست ‌کمیسیون مشترک برجام درنشست وین است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ايران، ریاست هیات ایران را در این نشست برعهده دارد و نمایندگانی از سایر دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی، وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی، وی‌ را در این نشست همراهی می‌کنند.

رایزنی‌های فنی در قالب نشست‌های کارشناسی در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای از جمله مهمترین موضوعات در دستور کار این نشست است.
در حاشیه نشست کمیسیون، به روال معمول، جلسات دو جانبه با روسای سایر هیات‌های1+4 برگزار می‌شود.

در این چارچوب، شامگاه دوشنبه دیدار دوجانبه با چین انجام شده و صبح سه شنبه نیز دیدارهایی با هیات روسیه و اتحادیه اروپایی تنظیم شده است.

خبرگزاری «ایرنا» در گزارشی تاکید کرده که هیچ نماینده‌ای از آمریکا در نشست کمیسیون مشترک یا نشست‌های کارشناسی مرتبط با آن شرکت نخواهد کرد و هیچ‌گونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا در دستورکار هیات کشورمان نیست و مذاکرات صرفا درچارچوب‌ برجام و با حضور نمایندگان ایران و کشورهای 4+1خواهد بود.

این درحالی است که پیشتر خبرهای ضد و نقیض از مذاکرات مخفیانه ایران و آمریکا پیش از آغاز نشست وین منتشر شده است.

شامگاه دوشنبه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درباره مذاکرات روز سه‌شنبه وین گفت ایالات متحده انتظار پیشرفت زودهنگام یا آنی در مذاکرات هسته‌ای با ایران را ندارد و کاملا پیش‌بینی می‌کند گفت‌وگوها دشوار باشد.

ند پرایس گفت:‌ «ما مقیاس چالش‌هایی پیش‌ رو را دستکم نمی‌گیریم. هنوز روزهای اولیه است.

به گفته پرایس، ریاست هیات آمریکایی در مذاکرات وین بر عهده رابرت مالی، نماینده ایالات متحده در امور ایران، خواهد بود.

او گفت گام‌های هسته‌ای ایران برای بازگشت به تعهداتش و مراحل لغو تحریم‌های ایالات متحده، مباحث اولیه‌ای استکه در وین مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید