آغاز مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین برای نجات برجام

ایران: اگر تحریم‌ها برداشته نشود مالی باید دست خالی به آمریکا بازگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه» در وین، گزارش داد، صبح سه‌شنبه پس از ورود رابرت مالی، فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، و همچنین هیئت مذاکره کننده ایرانی به وین، مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف با حضور مجموعه 4+1 به هدف نجات «برجام» آغاز شد.

بنا بر این گزارش، اروپایی‌ها دو پیشنهاد موازی درباره گام‌های لازم برای بازگشت به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها به طرف‌های ایرانی و آمریکایی ارائه می‌دهند.

منابع مطلع می‌گویند فرستاده ویژه آمریکا آماده گفتگوی مستقیم با هیئت مذاکره‌کننده ایرانی‌ است. پیش‌بینی می‌شود مذاکرات برای مدت‌ها طول بکشد.

طبق این گزارش، آمریکایی‌ها مسئله آزادی شهروندان ایالات متحده که در ایران بازداشت یا زندانی هستند را به عنوان یکی دیگر از خواسته‌های واشینگتن در مذاکرات وین گنجانده‌اند.

راغده بهنام ، خبرنگار العربیه از روبه‌روی هتل محل برگزاری مذاکرات گزارش داد، هیات‌های ایرانی و روسی پیش از آغاز مذاکرات، در هتل محل اقامت هیات ایرانی دیدار و گفتگو کرده و سپس با هم راهی محل مذاکرات شدند.

او افزود: درباره محل دقیق برگزاری مذاکرات هسته‌ای، اطلاعاتی در دست نیست. هنوز مشخص نیست که آیا هیات آمریکایی هم در هتل محل برگزاری مذاکرات حضور خواهد داشت.

شرط لغو تحریم‌ها

از سوی دیگر منابع رسانه‌ای شبه‌رسمی ایران نیز از پافشاری و اصرار تیم مذاکره‌کننده ایرانی بر مواضع تهران یعنی برداشتن همه تحریم به عنوان پیش‌شرط بازگشت به تعهدات برجام خبر دادند.

خبرگزاری «تسنیم» گزارش داد که یک منبع مطلع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایرانی به شبکه خبری «پرس تی‌وی» گفت: «آمریکا راهی جز برداشتن قابل راستی آزمایی همه تحریم‌ها ندارد.»

منبع مطلع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی خاطر نشان کرد: پاسخ آمریکا به التزام یک طرفه ایران به برجام چیزی جز اقدام یک طرفه در برداشتن همه تحریم‌ها نیست.

وی تصریح کرد: «نتیجه جلسه سه‌شنبه اگر غیر از رفع همه تحریم‌های آمریکا باشد، رابرت مالی باید با دست خالی وین را ترک کند».

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 روز جمعه به‌صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد و شرکت‌کنندگان تصمیم گرفتند ادامه این نشست را امروز (سه‌شنبه) به‌صورت حضوری در وین، دنبال نمایند.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، به‌منظور شرکت در این نشست روز گذشته وارد وین پایتخت اتریش شد.

موضع تهران

با این حال، علی ربیعی سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت: هیچ مذاکره ای میان ایران و آمریکا نشده است، اما این پیام را می دهیم که در صورت اجرای کامل برجام جمهوری اسلامی به مسیر برجام بازخواهد گشت».

او همچنین گفت: قطعا شاهد این توافق و اجرای کامل آن در هفته های آتی خواهیم بود».

ربیعی تاکید کرد که « نشست وین که امروز انجام خواهد شد، فرصتی برای تبادل نظرات همه طرف ها درباره نحوه و زمانبندی بازگشت به تعهدات در برجام است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید