همزمان با اتهام رشوه‌گیری؛ نتانیاهو مامور تشکیل کابینه جدید شد

رهبر اپوزیسیون کنست: دادن ماموریت تشکیل دولت به نتانیاهو، لکه ننگی بر پیشانی اسرائیل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئوون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، سه‌شنبه 6 آوریل 2021، اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو را مامور تشکیل دولت جدید می‌کند.

ماموریت نتانیاهو برای تشکیل کابینه جدید، 2 هفته بعد از انتخابات پارلمانی اسرائیل که برنده قطعی نداشت، در حالی است که روند محاکمه او در دادگاه اورشلیم به اتهام رشوه‌ گیری و خیانت در امانت در جریان است.

به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، رئوون ریولین، در سخنان امروز خود با بیان اینکه گرفتن این تصمیم آسان نبود، توضیح داد هیچکدام از کاندیداها از اکثریت لازم برای تشکیل کابینه جدید برخوردار نبودند اما نتانیاهو به دلیل داشتن رأی بیشتر، انتخاب شد.

وی با اشاره به اینکه در جریان جلسه مشورتی روز گذشته با احزاب سیاسی اسرائیل، 52 نماینده کنست، نتانیاهو را برای نخست‌ وزیری پیشنهاد داده و 45 نفر نیز «یائیر لاپید» رئیس حزب «یش‌عتید» و رهبر اپوزیسیون در کنست را معرفی کردند، اما از نظر او، نتانیاهو شانس بیشتری برای تشکیل کابینه دارد.

ریولین روز دوشنبه با نمایندگان 13 حزبی که در این دوره از انتخابات شماری از 120 کرسی مجلس اسرائیل را به خود اختصاص دادند، دیدارهای جداگانه انجام داد تا توصیه آنها را در مورد مکلف کردن یکی از سیاستمداران به تشکیل دولت جدید بشنود.

طبق قوانین اسرائیل، هرچند مردم نمایندگان کنست را انتخاب می‌کنند، اما تشخیص رئیس جمهوری در محول کردن کار تشکیل دولت به یکی از سیاستمداران که بخت بیشتری برای تشکیل ائتلاف دارد، نخست وزیر را عملا تعیین می‌کند.

بر اساس این گزارش، در صورتی که نتانیاهو نتواند در موعد چهار هفته‌ای مقرر کابینه را تشکیل دهد، می‌تواند درخواست دریافت 14 روز مهلت بیشتر کند.

به نوشته رسانه‌های اسرائیل، ریولین در مراسم اعلام مأمور تشکیل کابینه، علاوه بر اینکه نتانیاهو را دعوت نکرده بود، گفت از ابعاد مشکل‌زای اعطای حق تشکیل کابینه به سیاستمداری که در حال محاکمه ‌شدن به دلیل ارتشاء است، کاملا آگاه است.

یائیر لاپید در نخستین واکنش به تصمیم رئیس جمهوری اسرائیل، گفت: «رئیس جمهوری وظیفه قانونی خود را انجام داد و چاره‌ای نداشت، اما محول کردن تشکیل دولت به بنیامین نتانیاهو، لکه ننگی بر پیشانی اسرائیل است.»

لاپید افزود که این «رسوایی شرم‌آور»، اسرائیل را به عنوان کشوری که از قانون‌مداری به دور است، جلوه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید