معاون رئیس جمهوری افغانستان به شهروند سیک: از تبعیض علیه شما شرمنده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، به تازگی با ارسال نامه‌ای به انارکلی هنریار، شهروند سیک و سناتور این کشور نوشت، روایت تلخ شما از تبعیض، روایت اکثریت مردمان این کشور است و ما از وجود تبعیض علیه شما شرمندیم.

دانش نوشت: «چند روز پیش از طریق شبکه‌های اجتماعی، سخنان شما (انارکلی هنریار) در محفل اهدای جایزه ابن سینا به شما را شنیدم. اشک و صدای بغض آلودتان را دیدم. همراه با شنیدن صدای لرزان و دیدن قطرات غلطان اشک شما، من و ما، همگی اشک ریختیم و از آنچه بر شما و همگنان شما رفته بر خود لرزیدیم و شرمیدیم. روایت تلخ شما از تبعیض، روایت اکثریت مردمان این سرزمین است. اشک شما اشک همه ستمدیدگان و محرومان و مغضوبان روی زمین است».

دانش اضافه کرد: «به اندیشه بلند انسانی و احساس پاک وطندوستی شما همه ما افتخار می‌کنیم. افغانستان سرزمین مشترک همه شهروندان این کشور است اعم از مسلمانان و هندو باوران ما».

او اظهار کرد: «برای برپایی عدالت و صلح و محو تبعیض و ستم و خشونت به مبارزه مشترک و دوامدار نیاز داریم. امیدوارم روزی فرا برسد که دیگر هیچ شهروندی در کشور ما طعم تلخ تبعیض را نچشد و از زجر تبعیض، اشکش جاری نشود. کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست».

انارکلی هنریار، چندی پیش از سوی انستیتو مطالعات استراتژیک افغانستان در کابل «جایزه بین‌المللی صلح ابن سینا» را دریافت کرد و با اشک و بغض تجربه خود را از بدرفتاری برخی از شهروندان افغانستان با اقلیت هندو و سیک‌ها در این کشور شریک ساخت.

هنریار گفت: «به شیشه‌های خانه‌ ما با سنگ می‌زنند و انارکلی هندو و کافر خطاب می‌کنند. حتا اگر کسی از روی دل‌سوزی بخواهد با ما حرفی بزند، می‌گوید که ما هندوستان را بسیار دوست داریم، بی‌خبر از این که من و اقوام من اهل افغانستان استیم، نه هند! همسایه از مهمان ما پرسید که خانه‌ی آن‌ها چه می‌کردی؟ مهمان گفت که خانه‌ی خاله‌ام آمده‌ام، همسایه پرسید که خاله‌ی هندو؟»

هنریار اظهار کرد: «ما نمی‌دانیم از کجا هستیم، اما اگر برای شما باعث درد شده‌ایم معذرت می‌خواهیم. ما افغانستان را خیلی دوست داریم و کشور خود می‌دانیم».

اگر حقوق ما را بدهید هرگز کشور خود را ترک نمی‌کنیم

از چند قرن به اين‌طرف تعدادی زیادی اهل هنود و سيک‌ها در شهرهای كابل، جلال‌آباد، خوست، غزنی، کندز و گردیز افغانستان زندگی می‌کنند.
سیک‌های افغانستان همواره از مشکلات گوناگون از جمله تبعیض شکایت کردند و گفته‌اند، به دلیل تبعیض، بی‌عدالتی و ناامنی بسیاری از شهروندان اهل هنود و سیک افغانستان را ترک کرده‌اند.

وزارت امور مهاجرین کانادا در سال 2018 اعلام کرده بود، شهروندان اهل هنود ساکن در افغانستان با مشکلات امنیتی روبه‌رو هستند به کانادا انتقال می‌دهد.

اما نریندر سنگه خالصه،‌ فعال اجتماعی سیک‌ها و هندوها در افغانستان در آن زمان گفت: «ما می‌فهمیم که جنگ است در افغانستان، اما اگر حقوق ما داده شود،‌ ما هیچ وقت وطن خود را رها نمی‌کنیم».

از سوی دیگر، مهاجمان انتحاری به تاریخ 25 مارس 2020، بالای درمسال (عبادتگاه) سیک‌ها در شهر کابل حمله کرده بودند که براساس گفته وزارت امور داخله افغانستان، در این حمله 25 غیرنظامی کشته شدند و هشت غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

همچنان یک حمله خونین انتحاری در ماه ژوئیه 2018، علیه باشندگان اهل هنود در ولایت ننگرهار در شرق این کشور رخ داد که در نتیجه 19 تن به شمول 17 تن از سیک‌ها کشته شدند و 20 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

شهروندان سیک افغانستان در سال 2020، با فرستادن نامه از دولت هند خواست که آنها را از این کشور بیرون کنند. چرا که افغانستان کشور امنی برای سیک‌ها نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید