رئیس جمهوری افغانستان: ما صلح عادلانه و پایدار می‌خواهیم

غنی خواستار ضمانت جامعه بین المللی برای تامین صلحی پایدار در افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قرار است تا ده روز دیگر نشست استانبول ترکیه در رابطه با صلح افغانستان برگزار شود که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، اعلام کرد که خواهان صلح عادلانه و پایدار در کشورش است.

براساس اعلامیه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی گفت: «ادامه جنگ و خونریزی برای ما قابل قبول نیست. ما خواهان صلح عادلانه و پایدار در کشور هستیم و هدف مطلوب ما افغانستان مستقل، مردم سالار و متحد است و باید انقطاع به میان نیاید».

او تاکید کرد: «جامعه بین‌المللی باید ضمانت‌های لازم را بخاطر تامین صلح پایدار و ختم جنگ در افغانستان بدهد. اکنون فرصت صلح نسبت به چهار دهۀ گذشته، بی‌نظیر است، دنیا در کنار ما قرار دارد، ما به صلح می‌رسیم و باید با عقل و تدبیر به پیش برویم».

گفتنی است که سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، نیز یک‌شنبه 4 آوریل 2021، گفته بود، به هدف جلوگیری از فروپاشی نظام، باید قانون اساسی این کشور حفظ شود.

دانش اضافه کرد، حکومت افغانستان به هدف رسیدن به صلح، حاضر به برگزاری انتخابات زودهنگام سراسری و شفاف زیرنظر مستقیم جامعه بین‌المللی است.

او تاکید کرد: «طرح صلح دولت افغانستان از نگاه اصول بر دو اصل اساسی استوار است: یکی «عادلانه» بودن و دیگری «پایدار» بودن. ما بدین جهت بر این دو اصل تأکید می‌کنیم که اگر صلح این دو ویژگی را نداشته باشد یعنی عادلانه و پایدار نباشد، در حقیقت اصلا صلح نیست بلکه در بطن و متن آن جنگ و منازعه به صورت و چهره دیگری نهفته خواهد بود».

همچنان، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، شنبه 3 آوریل 2021، در نشست خبری در کابل گفت، حکومت این کشور برای برگزاری انتخابات زودهنگام حاضر است و محمد اشرف غنی، در انتخابات کاندیدا نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید