تنش‌افزایی ایران هم‌زمان با نشست وین؛ تست سانتریفیوژهای پیشرفته

اروپایی‌ها دو پیشنهاد به طرف‌های ایرانی و آمریکایی ارائه می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با آغاز گفت‌وگوهای کمیته مشترک برجام در وین که برای اولین بار پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با حضور رابرت مالی، فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، انجام می‌گیرد، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران بهروز کمالوندی، از تست مکانیکی سانتریفیوژهای IR9 خبر داد.
کمالوندی سه‌شنبه 17 فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» گفت: «یکی از پیشرفت های انجام شده در حوزه غنی‌سازی، شروع تست مکانیکی سانتریفیوژ IR-9 است که دارای 50 سو است».

این در حالی است که خبرنگار «العربیه» در وین، گزارش داد، صبح سه‌شنبه پس از ورود رابرت مالی و همچنین هیئت مذاکره کننده ایرانی به وین، مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف با حضور مجموعه 4+1 به هدف نجات «برجام» آغاز شده است.

بنا بر این گزارش، اروپایی‌ها دو پیشنهاد موازی درباره گام‌های لازم برای بازگشت به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها به طرف‌های ایرانی و آمریکایی ارائه می‌دهند.

منابع مطلع می‌گویند فرستاده ویژه آمریکا آماده گفتگوی مستقیم با هیئت مذاکره‌کننده ایرانی‌ است. پیش‌بینی می‌شود مذاکرات برای مدت‌ها طول بکشد.

پیشتر علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جمعه 13 فروردین میزان تولید اورانیوم غنی شده 20 درصدی را 50 کیلوگرم اعلام کرده بود.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش پنج‌شنبه 12 فروردین اعلام کرده بود که ایران در ادامه کاهش تعهدات برجامی خویش مبادرت به راه‌اندازی چهارمین آبشار متشکل از 696 سانتریفیوژ «ای. آر -2ام» و یک آبشار مرکب از 174 سانتریفوژ «ای. آر 4» در مرکز نطنز کرده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید