وزیر امور خارجه سعودی: هر گونه توافق جدید با ایران الزام‌آورترخواهد بود

توان موشکی تهران و حمایت از گروه‌های مسلح در منطقه بخشی از توافق خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی، روز یکشنبه 4 آوریل 2021 گفت کشورش پیام‌هایی دریافت کرده مبنی بر اینکه هر توافق هسته‌ای جدید با ایران، الزام‌آورتر از گذشته خواهد بود.
بن فرحان در اظهارات مطبوعاتی خود شامگاه یکشنبه، اعلام کرد که «التزام‌های جدید ایران در زمینه توان موشکی و حمایت از گروه‌های مسلح در منطقه خواهد بود.»
او گفت که « اطمینان داریم که جامعه جهانی با بی‌ثباتی‌های ناشی از اقدامات ایران برخورد می‌کند و باور داریم جامعه جهانی به نواقص موجود در توافق هسته‌ای با ایران خواهد پرداخت.»
وزیر امور خارجه سعودی تاکید کرد اگر تهران رفتارهایش را تغییر دهد، سعودی آماده گفتگو است.

گفتنی است که نمایندگان قدرت‌های جهانی و ایران، جمعه 2 آوریل، در چارچوب کمیسیون مشترک درباره احیای توافق هسته‌ای و احتمال بازگشت مجدد آمریکا به برجام گفت‌وگو کردند. قرار است این گفت‌وگوها در روز سه‌شنبه 17 فروردین، در وین پیگیری شود.

دولت آمریکا با استقبال از این نشست، آن را «گامی مثبت» توصیف کرد و آمادگی ایالات متحده برای بازگشت به برجام را یک‌بار دیگراعلام نمود. با این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده بود که اگر ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای بازگردد واشینگتن نیز آماده بازگشت است.

این در حالی است که فرانسه روز شنبه از ایران خواست در حمایت از گفتگوهای جاری درباره توافق برجام بردارد، به نقض تعهدات هسته‌ای‌اش پایان دهد.

در تهران، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، یکشنبه 15 فروردین، در گفت‌وگویی مواضع ایران در نشست وین طی کمیسیون مشترک برجام را دقیقاً مبتنی بر مواضع رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد.

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفت: «ما در وین هیچ مذاکراتی با آمریکایی‌ها چه مستقیم چه غیر مستقیم نخواهیم داشت. ما با کمیسیون مشترک و کشورهای 1+4 مذاکره می‌کنیم و خواسته و شرط خودمان را برای بازگشت به برجام به آنها اعلام خواهیم کرد.»

او با رد هر گونه طرح گام به گام برای مذاکره با آمریکا عنوان کرد: «این را هم بگویم که ما هیچ طرح گام به گام یا پیشنهاد گام به گام نداریم و قبول نمی‌کنیم. یک گام از نظر ما بیشتر وجود ندارد و آن این است که آمریکا تمام تحریم‌هایی که بعد از خروج ترامپ مجدداً اعمال شد یا جدیداً اعمال شد یا برچسب آن عوض شد اینها باید مشخص شود و آمریکا باید اینها را بردارد بعد ما راستی‌آزمایی می‌کنیم و به تعهداتمان برمی‌گردیم.»

ایالات متحده تأکید کرده که در تعامل با شرکای خود در توافق هسته‌ای و کشورهای دیگر برای یافتن بهترین راه ممکن جهت بازگشت دوطرف به برجام از جمله «برداشتن قدم‌های اولیه از هر دو طرف، همزمان با انجام مذاکرات غیر مستقیم برای پیشبرد اقدامات لازم از طریق متحدان اروپایی خود است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید