واکنش اسرائیلی‌ها به اظهارات رابرت مالی درباره «برجام»

اسرائيلى‌ها: مالی به تلاش رژیم تهران برای دستیابی به سلاح اتمی اشاره نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اظهارات روز جمعه، «رابرت مالی»، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که مخالف وعده‌ها و برنامه‌های اعلام شده دولت بایدن برای بازگشت مشروط به برجام است، مقامات اسرائیلی را نگران کرده است.

مالی روز جمعه 2 آوریل، در مصاحبه با «پی‌بی‌اس نیوز»، گفت که آمریکا می‌داند برای بازگشت به تعهدات باید تحریم‌هایی را که با توافق برجام منطبق نیستند لغو کند.

مالی برخلاف وعده‌های دولت جو بایدن درباره توافق هسته‌ای هیچ اشاره‌ای به موضوع افزودن بندهایی به توافق هسته‌ای که شرط اساسی ایالات متحده بوده است، نکرد.

در واکنش به این اظهارات، مقامات ارشد اسرائیلی روز یکشنبه گفتند که پیام‌های متناقض و مختلف دولت بایدن در مورد توافق هسته‌ای ایران «بسیار نگران کننده» است.

اسرائیلی‌ها از اینکه ممکن است دولت بایدن بدون اضافه کردن بندهای جدیدی به «برجام» با ایران به توافق برسد، بسیار نگرانند.

اظهارات مالی چند روز پیش از مذاکرات غیرمستقیم میان آمریکا و ایران در وین بیان شده است.

مالی در مصاحبه با«پی‌بی‌اس نیوز» گفته بود: «هدف این است که ببینیم آیا می‌توانیم در مورد اقداماتی که ایالات متحده برای بازگشت به توافق هسته‌ای انجام می‌دهد و یا اقداماتی که ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای باید انجام دهد، توافق کنیم.»

او افزود:«ما باید کار طاقت‌فرسای بررسی این تحریم‌ها را انجام دهیم تا ببینیم باید چه کار کنیم که ایران از منافعی که قرار بود در توافق از آن برخوردار باشد، بهرمند شود.»

رابرت مالي
رابرت مالي

مالی افزود، واشینگتن می‌داند که برای بازگرداندن رژیم ایران به برجام، باید تحریم‌هایی را که منطبق با این توافق نیست، لغو کند.

او درباره فشارهای حداکثری دولت ترامپ گفت نتیجه سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی پس از چهار سال این شد که ایران هم برنامه هسته‌ای خود را گسترش داد و هم در عرصه منطقه‌ای «تهاجمی‌تر» شد.

مالی اذعان کرد: «دانشمندان هسته‌ای ایران به دلیل نقض مداوم برجام، اطلاعات و تجربیات بیشتری نسبت به سال 2015 دارند».

اما مالی هیچ راه حلی ارائه نداد، فقط گفت:«بحثهای دشواری درباره آنچه باید انجام دهیم وجود دارد تا ما و دیگران از بازگشت ایران به تعهدات خود متعهد شوند».

یکی از مقام‌های ارشد اسرائیلی گفت:«اگر سیاست آمریکا در قبال ایران این است ما واقعا نگران هستیم.»

این منبع به روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، گفت، این مصاحبه در ابعاد بالایی در اسرائیل باعث تعجب و شگفتی اسرائیلی‌ها شده است. زیرا دولت بایدن در گذشته درباره برجام از یک معامله طولانی‌تر و قوی‌تر صحبت می‌کرد، گویا آنها به دنبال چیز دیگری بودند و این در مصاحبه با مالی نیست به نظر می‌رسد همه چیز در مورد بازگشت به قرارداد 2015 است.

این منبع افزود: «مالی در کل مصاحبه هیچ اشاره‌ای به اهداف ایران برای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نکرد و نگفت که باید ایران از دستیابی به سلاح اتمی منع شود کما اینکه درباره رفتار بی‌ثبات کننده ایران در منطقه یا درباره اهمیت رایزنی آمریکا با متحدان منطقه‌ای درباره برجام هم چیزی نگفت».

او افزود:«در توافق سال 2015 تحریم‌های snapback snapback در سال 2025 به پایان می‌رسد و در سال 2030 نیز تمام محدودیت‌های هسته‌ای ایران پایان می‌یابد. حتی اروپایی‌ها می‌گویند که تولید اورانیوم توسط ایران بسیار وحشتناک است. اما این در سال 2030 قانونی خواهد شد. آیا این توافقی است که آمریکایی‌ها می‌خواهند به آن برگردند».

أنتوني بلينكن
أنتوني بلينكن

پیشتر بلینکن نیز گفته بود که ایالات متحده خواستار توافقی طولانی‌تر و قوی‌تر با ایران است.

او در رابطه با سخنان مالی درباره ایران و آمریکا، گفت رابرت مالی مانند کسی که انگار نماینده سازمان ملل است، اظهار نظر می‌کرد.

این مقام رسمی گفت، آمریکایی‌ها ممکن است از فرصت عدم وجود دولت در اسرائیل برای ادامه مذاکره با ایران استفاده کنند چون فکر می‌کنند اکنون بنیامین نتانیاهو نمی‌تواند پاسخ شدیدی نسبت به مذاکرات آمریکا با ایران بدهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید