نماینده سابق: شمخانی در اعتراضات 98 گفت «ما می‌زنیم»

افشاگری محمود صادقی درباره کشتار معترضان آبان 98 به دستور شمخانى

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمود صادقی، نماینده سابق مجلس، در مصاحبه‌ای که بخشهایی از آن در فضای مجازی منتشر شده، فاش کرد که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در واکنش به انتقاد او در قبال کشتار معترضان آبان 1398 گفته بود: « ولو بلغ ما بلغ، ما میزنیم».

صادقی در مصاحبه‌اش تاکید کرد که بر خلاف ادعای برخی مسئولین، طبق جلسات کمیسیون‌های مجلس ایران، هیچ نشانی از ارتباط معترضان آبان 98 با اپوزیسیون خارج از کشور پیدا نشده بود.

Advertisement

این نماینده سابق مجلس ایران، با بیان اینکه همه معترضان از مردم بودند و نباید جواب اعتراضات کشتار باشد، گفت: من به آقای شمخانی گفتم آقا مردم هستند اینها! دارند میکشند مردم رو تو خیابونا! چکار میکنید؟ اگه مردم نرفتند و وایسادند میخواهید بکشید؟»

به گفته او، شمخانی در پاسخ گفت: «ولو بلغ ما بلغ، ما میزنیم».

اما دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران، روز دوشنبه 5 آوریل 2021، در واکنش به اظهارات صادقی، آن را «غیرواقعی و بی‌اساس» خواند و با صدور بیانیه‌ای آنچه محمود صادقی درباره شمخانی اظهار کرده را «تکذیب» کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری «ایرنا»، در این بیانیه آمده است که شمخانی علیرغم حضور و سخنرانی در صحن مجلس و همچنین برگزاری جلسات مختلف با شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای پیرامون وقایع آبان ماه سال 98، گفت‌وگوی دوجانبه با آقای صادقی نداشته است.

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران در ادامه صادقی را متهم کرد که در موضوعات مختلف که «عمدتا بدون ارائه هرگونه مستند قابل دفاع» اظهارنظر کرده و «سوءنیت» او در این موضوعات «محرز» است و او را تهدید به پیگیری قضایی کرد.

اعتراضات آبان 98 در ایران، در ابتدا به عنوان واکنشی به افزایش 200 درصدی قیمت بنزین آغاز شد اما به تدریج به یک جنبش علیه حکومت تبدیل شد و با سرکوب خونین دستگاه‌های امنیتی و نیروی انتظامی و سپاه و کشتن 1500 معترض طبق برخی گزارش‌ها، پایان یافت.

در ویدیوهایی که از این اعتراضات منتشر شد، نیروهای امنیتی اقدام به سرکوب خشونت آمیز اعتراضات کردند که در خشن‌ترین نمونه آن، کشتار مردم ماهشهر در نیزار حومه این شهر بود.

از همان روز اول آغاز اعتراضات به دستور شورای امنیت کشور در ایران قطعی سراسری اینترنت آغاز شد و تقریبا تا دو هفته ادامه داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید