در آستانه نشست وین؛ ایران اورانیوم 20% غنی‌شده را به 50 کلیوگرم رساند

علی اکبر صالحی: 50 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد تولید کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در آستانه نشست وین بین تهران و طرف‌های برجام، تعدادی از سایت‌های ایران، اظهارات علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، را که روز جمعه در کلاب «هاوس» گفته بود باز نشر کردند که در آن گفته بود «در حال حاضر میزان تولید اورانیوم غنی شده 20 درصد به 50 کیلوگرم رسیده» است.

به گزارش رسانه‌های ایران، صالحی با اشاره به ساخت 15 نوع سانتریفیوژ ایرانی نسل جدید در سال‌های اخیر افزود: «امروز دیگر تنها ماشین‌های نسل اول ما غنی سازی نمی‌کنند بلکه علاوه بر سانتریفیوژهای IR1، سانتریفیوژهای IR2M، IR4 و IR6 داریم که در حال تولید مواد غنی شده برای ایران هستند و ماشین‌های دیگر پیشرفته نیز تست‌های خود را می‌گذرانند.»

صالحی در ادامه گفت: «با وجود تولید مواد غنی شده با این ماشین‌های جدید امروز مجموع ظرفیت عملی غنی سازی در حال حاضر به 16هزار و 500 سو رسیده در حالی که حداکثر ظرفیت عملی غنی سازی قبل از برجام 13 هزار سو و تنها با ماشین‌های نسل قدیم IR1 بود.»

تاسيسات اتمي ايران

او دربارهٔ قانون مصوب مجلس ایران در زمینه غنی‌سازی هم توضیح داد: «وقتی قانون مجلس تصویب شد من از مدافعان پیاده کردن این قانون بودم. چگونه صنعتی که فاتحه آن خوانده شده و وا داده شده‌است، در عرض سه ماه هزار سانتریفیوژ IR2m نصب می‌شود؟ چطور به زنجیره شاهد سانتریفیوژ IR6 رسیده‌ایم و چگونه می‌خواهیم هزار سانتریفیوژ IR6 در یک سال نصب کنیم؟ … قرار بود براساس مصوبه مجلس در ظرف یک سال 120 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد تولید کنیم، الان به 50 کیلوگرم رسیده‌ایم.»

گزارش پنجشنبه 1 آوریل 2021 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داد که ایران در نقض جدید برجام، مبادرت به راه‌اندازی چهارمین آبشار متشکل از 696 سانتریفوژ سانتریفیوژ «ای. آر -2ام» و یک آبشار مرکب از 174 سانتریفوژ «ای. آر 4» در مرکز نطنز کرده‌است.

رافائل گروسی
رافائل گروسی

گفتنی است که نمایندگان قدرت‌های جهانی و ایران، جمعه 2 آوریل، در چارچوب کمیسیون مشترک درباره احیای توافق هسته‌ای و احتمال بازگشت مجدد آمریکا به برجام گفت‌وگو کردند.

قرار است این گفت‌وگوها در روز سه‌شنبه 17 فروردین، در وین حضور ادامه یابد پیگیری شود و برخی منابع از مداکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران خبر دادند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه گذشته گفت که آمریکا دیدگاه کاملا واقع‌بینانه‌ای به روند دیپلماتیک دارد و انتظار ندارد نشست وین منجر به مذاکرات مستقیم شود.

اما عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، یکشنبه 15 فروردین، در گفت‌وگویی مواضع ایران در نشست وین طی کمیسیون مشترک برجام را دقیقاً مبتنی بر مواضع رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد و گفت: «ما در وین هیچ مذاکراتی با آمریکایی‌ها چه مستقیم چه غیر مستقیم نخواهیم داشت. ما با کمیسیون مشترک و کشورهای 1+4 مذاکره می‌کنیم و خواسته و شرط خودمان را برای بازگشت به برجام به آنها اعلام خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید