شرکت‌های خصوصی ایران: برای تامین واکسن کرونا دیر شده

دولت زمان واردات واکسن کرونا را از دست داده‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کارشناسان و واردکنندگان دارو در ایران، درباره فراخوان واردات واکسن کرونا به شرکت‌های خصوصی اظهار کردند که «دولت زمان واردات واکسن کرونا را از دست داده‌» و شرکت‌های خصوصی دیگر «امکان خرید» واکسن ندارند.

به گزارش «همشهری‌آنلاین»، یکشنبه 4 آوریل 2021، در حالیکه سازمان غذا و داروی ایران، 23 مارس 2021 طی فراخوانی، از شرکت‌های خصوصی برای واردات واکسن کمک خواست، چند روز بعد، محمود نجفی‌عرب، نایب ‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که «فرصت‌ برای تامین واکسن کرونا برای کشور از بین رفته؛ چرا که تمام کشورها نیاز خود را از قبل رزرو کرده‌اند».

به‌ گفته او هم‌اکنون شرکت‌های تولیدکننده واکسن در تلاشند تا واکسن را برای جمعیت کشور خود تامین کنند. از سوی دیگر، «کشورهای متقاضی واکسن، از قبل نیاز خود را پیش‌خرید کرده‌اند و دیگر واکسنی وجود ندارد که شرکت‌های خصوصی بخواهند آن را تهیه کنند».

نجفی عرب وظیفه خرید واکسن کرونا در تمام دنیا را به عهده دولت‌ها دانست و بر همین اساس بیان کرد که عملا در ایران نیز «بخش خصوصی خودش را وارد این ماجرا نکرد؛ چرا که امکان پرداخت برای واردات واکسن در توان شرکت‌های خصوصی نیست و اگر قرار باشد بعدا هزینه آن از دولت گرفته شود اصلا مشخص نیست که چه زمانی این اتفاق بیفتد».

او این نکته را نیز افزود که «شرکت‌های خصوصی توان تامین میزان زیادی از واکسن کرونا را ندارند و از همان ابتدا یعنی زمانی که شرکت‌ها در حال تولید بودند، از شرکت‌های خصوصی هم خواسته نشد تا واکسن وارد کنند».

از سوی دیگر، هم‌اکنون برخی کشورها مانند هند و بریتانیا، صادرات واکسن به کشورهای دیگر را ممنوع کرده‌اند؛ بر همین اساس، با توجه به محدودیت‌ها و پیش‌خرید دولت‌ها، واکسن وجود ندارد که وارد ایران شود.

با اینکه بیش از 10 روز از فراخوان سازمان غذا و داروی ایران برای واردات واکسن کرونا می‌گذرد، اما بنا به گفته نجفی‌عرب «هنوز شرکتی موفق به تامین واکسن نشده است». به ‌گفته او، حتی سازمان نظام‌ پزشکی ایران که در تلاش بود مقداری واکسن برای بخش درمان وارد کند هم هنوز موفق به این کار نشده است.

نجفی‌عرب، مشکل دیگر را قیمت تمام شده واکسن عنوان کرد و افزود: «با توجه به اینکه شرکت‌های خصوصی ایرانی واکسن کرونا را باید با ارز نیمایی بخرند و برخی شرکت‌هایی که واکسن را دو تا دو و نیم برابر قیمت اصلی می‌فروشند که این عدد برای شرکت‌های خصوصی ایران خیلی زیاد می‌شود».

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، 13 ژانویه 2021 اعلام کرده بود که هیچ مشکلی برای خرید واکسن وجود ندارد و بانک مرکزی هم اعلام کرده بود که مشکلی در پرداخت ارز ندارد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران نیز پیش از این وعده داده بود که واکسیناسیون عمومی تا آخر سال 1400 به پایان برسد. این در حالی است که تاکنون تنها 700 هزار واکسن از سه کشور هند، چین و روسیه تهیه و توزیع شده است و بر اساس آمارهای اعلام ‌شده، تاکنون تنها به کمتر از 0.2 درصد از جمعیت نزدیک به 85 میلیون نفری ایران واکسن کرونا تزریق شده است.

مطابق پیش‌بینی بلومبرگ، ایران، جزء آخرین کشورهای جهان خواهد بود که می‌تواند برنامه واکسنیاسیون عمومی علیه کرونا را در سطح مطلوبی اجرا کند. بر اساس این گزارش، 10 سال طول می‌کشد تا ایران، حداقل 75 درصد از جمعیت خود را واکسینه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید