در گفتگوی السیسی با ملک عبدالله دوم؛ تاکید بر حمایت کامل مصر از ثبات اردن

نخست وزیر اردن: همه حلقه نزدیک به شاهزاده حمزه بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ژنرال عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری عربی مصر، یکشنبه 4 آوریل 2021، طی گفتگویی تلفنی با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، بر حمایت کامل مصر از ثبات اردن، تاکید کرد.

بسام راضی، سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر، توضیح داد که عبدالفتاح السیسی، در تماسی تلفنی با ملک عبدالله دوم، درباره ثبات اوضاع در کشور برادر اردن، اطمینان حاصل کرد.

راضی، گفت که رئیس جمهوری مصر مجددا بر همبستگی کامل مصر با دولت و مردم اردن تاکید کرده و حمایت کامل از تصمیم‌های اخیری که برادر او، ملک عبدالله دوم، برای حفظ امنیت و ثبات پادشاهی اردن، اتخاذ کرده است را ابراز می‌دارد.

پادشاه اردن نیز تشکر خالصانه خود از پشتیبانی و حمایت رئیس جمهوری مصر که نشان از عمق و توان روابط تاریخی بین دو ملت و کشور برادر دارد را ابراز داشت.

شایان ذکر است دولت پادشاهی اردن، یکشنبه در بیانیه‌ای که طی کنفرانس خبری ایمن الصفدی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور، قرائت شد، اعلام کرد که دستگاههایامنیتی این کشور فعالیت‌های مشکوک شاهزاده حمزه بن الحسین (برادر ناتنی ملک عبدالله پادشاه اردن) و چند تن دیگر را رصد کردند که با هدف ضربه زدن به میهن انجام شدهاست.

الصفدی در این بیانیه اعلام کرد که افراد حلقه نزدیک به شاهزاده حمزه دستگیر شدند و «تلاش می‌کنیم با شاهزاده حمزه در چارچوب خاندان الهاشمی تعامل شود».

أيمن الصفدى
أيمن الصفدى

الصفدی گفت که این «عملیات امنیتی کاملا اردنی است» و نقش داشتن فرماندهان نظامی اردنی در این طرح توطئه، صحت ندارد.

بیانیه مفصل دولت اردن یکشنبه و به دنبال بازداشت‌های صورت گرفته علیه شخصیت‌های اردنی صادر شد.

از سویی خبرنگار «العربیه» اوضاع در کشور اردن پس از انجام این بازداشت‌ها را آرام گزارش کرد و گفت که روند بازجویی از بازداشت شدگان همچنان ادامه دارد.

در همین راستا الصفدی ضمن اشاره به این‌که مقامات کشورش کاملا بر تحرکات مشکوک کنترل یافته‌اند، گفت:«پیش از اقدام امنیتی روز گذشته تحرکاتی از حلقه نزدیکان به شاهزاده حمزه را رصد کردیم.. و دستگاههای امنیتی خواستار ارجاع عاملان (توطئه) به دادگاه امنیت کشور شدند».

الصفدی همچنین گفت که علاوه بر باسم عوض الله، رئیس پیشین دیوان پادشاهی اردن و شریف حسن بن زید، 14 الی 16 نفر دیگر در رابطه با این توطئه بازداشت شدند.

او افزود که منافع کسانی که می‌خواهند به نقش اردن لطمه وارد کنند و کسی که دارای جاه‌طلبی‌های شخصی است، تلاقی یافته، و اشاره کرد که ملک عبدالله دوم پادشاه دستورداده تا با شاهزاده حمزه در چارچوب خاندان الهاشمی تعامل شود.

ایمن الصفدی در این راستا به ارتباطات شاهزاده حمزه با شخصیت‌های اجتماعی اردنی برای تحریک آنها برای انجام دادن فعالیت‌های تهدید کننده امنیت، اشاره کرد و گفت که با شاهزاده حمزه در چارچوب خاندان الهاشمی تعامل خواهد شد تا دست از این گونه فعالیت‌ها بردارد.

او همچنین تاکید کرد که حمزه بن الحسین در ارتباط با چهره‌های اجتماعی برای تحریک آنها به انجام فعالیت‌های تهدید کننده امنیت، تلاش کرده تا از طریق پیام‌های تصویری بهزبان‌های عربی و انگلیسی به این مسأله دامن زند و با درخواست فرمانده ارتش برای دست برداشتن از این گونه فعالیت‌ها به طور منفی واکنش نشان داده است.

الصفدی گفت در این راستا تحقیقات انجام شده از وجود روابطی میان باسم عوض الله و طرف‌های خارجی پرده برداشت.

او گفت:«ارتباط میان باسم عوض الله و شریف حسن بن زید و شاهزاده حمزه را رصد کردیم».

شاهزاده حمزه بن الحسین
شاهزاده حمزه بن الحسین

وزیر خارجه اردن همچنین به نقش داشتن طرف‌های خارجی در طرح‌های مشکوک شاهزاده حمزه اشاره کرد و گفت که طرف‌های خارجی با همسر شاهزاده حمزه ارتباط برقرار کرده و به او پیشنهاد شده تا هواپیمایی برای تامین خروج از اردن به کشوری بیگانه، فرستاده شود.

معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اردن، گفت که بعضی‌ها توهم‌ها و آرزوها را در خدمت توطئه‌هایی که خواهان برهم زدن امنیت اردن است، به کار گرفته‌اند. او همچنینافزود: «کشورمان قوی و قادر به حفظ امنیت خود است».

به دنبال صدور بیانیه شامگاه شنبه 3 آوریل ارتش اردن که در آن به دستگیری تعدادی از شخصیت‌های برجسته در چارچوب اقدامات امنیت این کشور اشاره شده، اغلب کشورهای عربی با اعلام همبستگی کامل خود از پادشاهی اردن، اعلام کردند که از تصمیمات ملک عبدالله دوم، حمایت می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size