جنگ در هشت ولایت افغانستان؛ 110 طالب کشته شدند

معاون دوم اشرف غنی از طالبان خواست به خواسته‌های ملت افغانستان تن دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ملی افغانستان، دوشنبه 5 آوریل، با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، در نتیجه درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان طالبان در هشت ولایت این کشور، 110 طالب کشته و 81 طالب دیگر زخمی شدند.

در این اعلامیه آمده، این افراد طالبان طی 24 ساعت گذشته در درگیری‌ها و حملات متقابل نیروهای امنیتی افغانستان کشته و زخمی شدند.

در این اعلامیه ذکر شده، این افراد طالبان در ولایت‌های غزنی، ننگرهار، زابل، هرات، کندز، بغلان، بدخشان و قندهار افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

براساس این اعلامیه، در این رویداد 135 ماین توسط طالبان در نقاط مختلف افغانستان جاسازی شده بود، خنثی شد و مقداری زیادی از جنگ افزار این گروه نیز تخریب شد. گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

گفتنی است این رویداد در شرایطی رخ داده که در این روزها درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته است.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، روز گذشته گفت: «طالبان اکنون بیش از 27 سال است که به کشتار و جنگ و خشونت ادامه داده است و به هدف خود یعنی کسب قدرت نرسیده و بعد از این هم هرگز از این طریق به هدف نخواهد نرسید. نه افغانستان امروز افغانستان دو یا سه دهه پیش است و نه دنیای امروز دنیای سه دهه پیش. امروزه در افغانستان نسل جدیدی به وجود آمده که از متن مکتب و دانشگاه و انترنت و تکنولوژی برخاسته و می‌داند که از حقوق و آزادی‌های خود چگونه دفاع کند».

دانش تاکید کرد: «حکومت افغانستان در رابطه به پروسه صلح تا کنون از هر نوع اقدامی که باعث ایجاد فضای اعتماد شود دریغ نکرده است و در جریان مذاکره هم بیشترین تلاش را برای پیشرفت آن انجام داده است و برای تحقق صلح هم طرح خود را دارد و هم از هر طرح معقول و منطقی دیگر استقبال می‌کند ولی متأسفانه جانب مقابل (طالبان) نه برای صلح سازی و اعمار صلح و پاسداری از آن طرحی دارد و نه در مذاکره از خود صداقت و حسن‌نیت نشان داده است بلکه بر عکس تا هنوز هم بر تداوم جنگ و تشدید خشونت پافشاری می‌کند».

او از گروه طالبان خواست، به خواسته‌ها و مطالبات برحق مردم افغانستان تن دهند و راه گفت‌وگو را برای حل سیاسی و مسالمت آمیز قضیه بپذیرند. او ابراز امیدواری کرد در کنفرانس استانبول شاهد پیشرفت‌های چشمگیر در روند صلح افغانستان خواهد بود.

قرار است در آینده نزدیک در نشست مقام‌های ارشد افغانستان و طالبان در استانبول ترکیه، طرح صلح آمریکا برای افغانستان که بخشی از آن به ایجاد دولت انتقالی تاکید کرده است، مورد بررسی قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size