روز سه‌شنبه 13 آوریل 2021 آغاز ماه رمضان خواهد بود

در بیشتر کشورها رویت هلال در 29 شعبان برابر با 12 آوریل خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«ابراهیم الجروان» عضو اتحادیه عربی نجوم و علوم فضایی پیش بینی کرد که آغاز ماه مبارک رمضان برای اکثر کشورها روز سه‌شنبه، 13 آوریل و عید سعید فطر مصادف با پنجشنبه 13 مه اول ماه شوال خواهد بود، بنابراین ماه مبارک رمضان امسال 30 روز خواهد بود.

مرکز بین‌المللی نجوم، در بیشتر کشورها، رویت هلال ماه در دوشنبه 29 شعبان 1442 قمری برابر 12 آوریل 2021 خواهد بود زیرا ماه شعبان روز دوشنبه 15 مارس 2021 آغاز گردید.

از جمله کشورهایی که در این روز رویت هلال انجام خواهد شد، سعودی، اندونزی، مالزی، برونئی ، ایران، سلطان نشین عمان، امارات، اردن، سوریه، لیبی، الجزایر، مراکش، موریتانی و اکثر کشورهای اسلامی غیر عربی در آفریقا هستند.

در حالی که عراق، مصر، ترکیه و تونس ماه شعبان را از روز یکشنبه 14 مارس آغاز کرده و بر این اساس، رویت ماه رمضان در این کشورها در روز یکشنبه، 11 آوریل انجام خواهد شد.

در مورد کشورهایی که در روز یکشنبه برائت استهلال انجام می‌شود، ماه در آن روز قبل از غروب خورشید، غروب خواهد بود و پس از غروب خورشید «مقارنه» رخ می‌دهد، به این معنی که مشاهده هلال بعد از غروب خورشید در روز یکشنبه، غیرممکن است و بنابراین در این کشورها ماه شعبان 30 روز کامل خواهد بود و ماه رمضان در روز سه شنبه 13 آوریل آغاز خواهد شد.

استهلال ماه
استهلال ماه

از آنجا که امکان مشاهده هلال در مناطقی از جهان اسلام در روز دوشنبه وجود دارد، پیش بینی می‌شود سه شنبه 13 آوریل، آغاز ماه رمضان در اکثر کشورهای اسلامی باشد.

ملهم هندی ستاره‌شناس سعودی عضو اتحادیه نجوم و علوم فضایی عرب به «العربیه» تأکید کرد که مشاهده شرعی هلال ماه، دارای شروطی است تا درستی آن تایید گردد، ازجمله مشاهده ماه قبل از غروب خورشید که می‌توان با دقت زیاد محاسبه کرد.

او گفت: «آغاز ماه رمضان احتمالا روز سه شنبه یا چهارشنبه خواهد بود و محاسبات نجومی نشان می‌دهد دهد که شرایط رویت هلال در روز دوشنبه با تولد هلال قبل از غروب آفتاب، وجود دارد که هنگام رویت، هلالی 13 ساعته بوده و نزدیک به 21 دقیقه در افق خواهد ماند. در صورت وجود شرایط رویت و به رغم دشواری آن، انتظار می‌رود ماه رمضان از سه شنبه برابر با 13 آوریل آغاز شود. اما در صورت عدم امکان رویت هلال، مسلمانان طبق نظر فقهی خود، روز سه شنبه را روز آخر ماه شعبان در نظر گرفته و بدین ترتیب آغاز ماه رمضان، چهارشنبه 14 آوریل خواهد بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید