آمریکا از ایران خواست زندانیان دو تابعیتی را آزاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

راجر دی، کارستنز، فرستاده‌ ویژه رییس‌جمهوری آمریکا در پیامی توییتری از دولت ایران خواست که شهروندان امریکایی را فورا آزاد کند.

کارستنز در حساب توییتری خود نوشت: «ما از ایران می‌خواهیم که همه شهروندان آمریکایی را که بازداشت غیرقانونی شده‌اند، از جمله سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز و همچنین یک شهروند بریتانیا را بلافاصله آزاد کند.»

Advertisement

فرستاده ویژه رییس جمهوری آمریکا با انتشار تصویری از سیامک و باقر نمازی در توییت خود قید کرد که ایران باید پاسخگوی باب لوینسون (مفقودشده در کیش در سال 1358) و دیگر شهروندانی باشد که آن‌ها را ربوده است.

پیام وی بخشی از کارزار اینترنتی مقامات آمریکایی و نهادهای مستقل حقوق بشری‌ست که در دوهزارمین روز دستگیری سیامک نمازی، خواستار آزادی وی و دیگر زندانیان دوتابعیتی شده‌اند.

تنها ساعاتی پیش‌تر، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا، و رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پیام توییتری مشابه خواستار آزادی «گروگان‌ها» شد‌ه‌اند.

آنتونی بلینکن و رابرت مالی در توییتی مشابه اعلام کردند که «2000 روز پیش سیامک نمازی به این دلیل که شهروندی آمریکاست در ایران دستگیر شد. وقتی پدرش، باقر، برای آزادی او به ایران پرواز كرد نیز دستگیر شد و حالا ممنوع الخروج است. تمام گروگان ها و بازداشت‌شدگان ایالات متحده که با رویه‌ای فراقانونی در ایران بازداشت شده‌اند باید آزاد شوند و به عزیزان خود بپیوندند.»

برخی از نهادها و افراد مدافع حقوق بشر نیز به این کارزار پیوسته‌اند.

دولت ایران دو تابعیتی بودن شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و برخی کاربران و نهادها اعلام کرده‌اند که از دستگیری افراد دو تابعیتی چون ابزار فشار برای پیش بردن مقاصد خود سود می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید