ویدیو+عکس؛ رژه مومیایی‌های فراعنه در مصر

جابجایی مومیایی‌ 22 فرعون طی مراسمی فراموش‌نشدنی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عصر شنبه، 3 آوریل 2021، مومیایی‌ 22 فرعون طی مراسمی یادآور مصر باستان از موزه التحریر قاهره به موزه‌ای مدرن‌تر در الفسطاط، جنوب قاهره منتقل شدند.

مقامات مصری، مومیایی‌های 18 پادشاه و 4 ملکه از دوران سلسله‎های هفدهم تا بیستم فراعنه مصر باستان را با کالسکه‌های مزین به سبک دوران فرعونی و نام پادشاهان، به موزه جدیدی در هشت‌کیلومتری جنوب شهر قاهره، یعنی به مکان پایتخت باستانی‌تر این کشور انتقال دادند.

کاروان «مومیایی‌های سلطنتی» با حرکت از اقامتگاه صد‌ساله خود در «موزه مصر» میدان التحریر قاهره، طی مراسمی باشکوه و نورپردازی شده، به سمت مکان باستانی‌تر پایتخت مصر سفر کرد تا در «موزه ملی تمدن مصر» در الفسطاط قرار بگیرد.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر که پیش از رسیدن مومیایی‌ها به موزه تمدن مصر رسیده بود، از کاروان 22 مومیایی سلطنتی فرعونی استقبال کرد.

مومیایی‌های سلطنتی سلسله هفدهم تا بیستم فراعنه به ترتیب تاریخی و دوران حکمرانی با مرکب‌هایی که به سبک فرعونی و منقوش به نام پادشاهان حمل شدند.

مومیایی‌های سلطنتی در مسیری نورپردازی‌شده و تدارکاتی شکوهمند میان دو موزه مورد همراهی قرار گرفتند و موزه ملی تمدن مصر در فسطاط با شلیک 21 گلوله افتخاری از کاروان مومیایی‌های سلطنتی استقبال کرد.

رژه مومیایی‌ها

سفری 40 دقيقه‌ای

اجساد مومیایی شده فراعنه با اقدامات شدید امنیتی هر کدام با مرکب ویژه فرعونی مسیری بیش از هفت کیلومتر میان دو موزه را طی کردند.

مومیایی‌های سلطنتی به موزه ملی تمدن مصر واقع در جنوب قاهره منتقل شد.

گشایش موزه ملی تمدن مصر یکی از مهمترین پروژه‌هایی است که دولت مصر با همکاری یونسکو انجام داده است. این موزه بسیار مهم شامل مجموعه‌هایی گوناگون از تمدن دوران باستان تا معاصر مصر است.

جسد مومیایی شده تائو دوم، از شاهان دودمان هفدهم مصر که حدود 16 قرن پیش از میلاد مسیح فرمانروایی می‌کرد بر روی اولین مرکب فرعونی قرار خواهد گرفت. آخرین مرکب فرعونی قرار است جسد مومیایی شده رامسس نهم، از شاهان دودمان بیستم مصر باستان را حمل کند. «رژه فراعنه»، تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

رژه مومیایی‌ها

کاروان مومیایی‌ها

موزه تمدن مصر اعلام کرده است روز یکشنبه 4 آوریل درهای خود را به روی عموم بازدید کنندگان باز می‌کند. اما عموم مردم تنها با پایان تدارکات نمایش، می‌توانند مومیایی‌ها را از 18 آوریل ببینند.

رژه مومیایی‌ها

اقدامات شدید امنیتی

مقامات امنیتی مصر برای تضمین امنیت این جشن و مراسم انتقال مومیایی‌های سلطنتی، اغلب دروازه‌های ورودی از ساحل نیل به سمت موزه را بست.

این موزه که برای جلب پذیرایی ازعلاقمندان و گروه‌های باستان‌شناسی در مصر آماده شده بود، اکنون به دلیل محدودیت‌های مربوط به کرونا برنامه بازدید عمومی را لغو کرده است.

در همین حال زاهی حواس، باستان‌شناس مصری گفت، ترابری مومیایی‌ها با استفاده از محفظه‌های مجهز به کپسول نیتروژن انجام می‌شود که بر روی مرکب‌های ویژه طراحی شده محکم می‌شوند تا امنیت و سلامت جابجایی را تضمین کنند.

رژه مومیایی‌ها

وی همچنین افزود، مومیایی‌ها به این دلیل به موزه تمدن مصر انتقال داده شدند که مصر می‌خواهد مومیایی‌ها را نه تنها برای سرگرمی مانند نمایش در موزه مصر بلکه برای اولین بار با تمدن در خور و در سطح عالی در معرض بازدید باستان‌شناسان بگذارد.

وی اظهار داشت، باستان‌شناسان مومیایی‌ها را در دو نوبت در مجموعه معابد منطقه الجنائزیه و الاقصر در سال 1871 کشف کردند.

قدیمی‌ترین این مومیایی‌ها، مومیایی از سقنن رع، آخرین پادشاه سلسله هفدهم فراعنه است که در قرن شانزدهم قبل از میلاد مسیح فرمانروایی کرد و اعتقاد بر این است که به صورت خشونت‌بار و جان خود را از دست داده است.

این مراسم شامل انتقال جسد مومیایی رامسس دوم و سیتی اول و احمس نفری‌تاری از شاهان سلسله بیستم مصر باستان بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید