همبستگی گسترده كشورهای عربی با اردن

كشورهاى عربى: برای حفظ امنیت اردن از ملک عبدالله دوم حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال صدور بیانیه شامگاه شنبه 3 آوریل ارتش اردن که در آن از دستگیری تعدادی از شخصیت‌های برجسته در چارچوب اقدامات امنیت این کشور، اغلب کشورهای عربی با اعلام همبستگی کامل خود از پادشاهی اردن اعلام کردند که از تصمیمات ملک عبدالله دوم پادشاه این کشور حمایت می‌کنند.

مصر: امنیت اردن بخشی از امنیت ملی و قومی ماست

مصر بامداد روز یکشنبه اعلام کرد، در راستای حفظ امنیت و ثبات پادشاهی اردن هاشمی در برابر هرگونه تلاش برای تضعیف امنیت این کشور، قاهره بر همبستگی و حمایت کامل از پادشاهی اردن هاشمی و رهبران آن به ویژه ملک عبدالله دوم بن الحسین تاکید می‌کند.

دولت مصر اعلام کرد که امنیت و ثبات اردن بخشی جدایی‌ناپذیر از امنیت ملی – قومی مصر و جهان عرب است.

شورای همکاری کشورهای عربی خليج

دکتر نایف فلاح مبارک الحجرف، دبیرکل شورای همکاری کشورهای عربی خلیج، تأکید کرد کشورهای عضو این شورا در کنار اردن ایستاده‌اند و از تمام اقدامات لازم برای حفظ امنیت و ثبات آن حمایت می‌کنند.

الحجرف تأکید کرد که امنیت پادشاهی اردن هاشمی بخشی از امنیت کشورهای عربی خلیج است.

او گفت، روابط اردن و کشورهای عربی بر پایه پیوندهای نزدیک و محکم اخوت، عقیده و سرنوشت مشترک بنا شده است، لذا با توجه به این پیوندهای مشترک شورای همکاری کشورهای عربی خلیج، پشتیبانی کامل خود را از کلیه تصمیمات و اقدامات پادشاه عبدالله دوم بن الحسین برای حفظ امنیت و ثبات اردن اعلام داشته و برای کشور برادر اردن، آرزوی ثبات، امنیت و موفقیت داریم.

اتحادیه عرب

اتحادیه عرب نیز در بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی خود از اردن هاشمی اعلام کرد از تمام تصمیمات و اقدامات ملک عبدالله دوم برای حفظ امنیت و ثبات کشور خود حمایت می‌کند.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، در بیانیه‌ای که در صفحه فیس‌بوک این اتحادیه منتشر کرد، اظهار داشت: «اتحادیه عرب همبستگی کامل خود را با اقدامات ملک عبدالله دوم برای حفظ امنیت و ثبات پادشاهی اردن هاشمی اعلام می‌کند».

او گفت: «به خردمندی پادشاه اردن و قدرت او برای تأمین امنیت و ثبات برای این کشور به موازات احترام قانون اساسی و حقوق دیگران اعتماد کامل داریم».
ابوالغیط افزود: «ملك عبدالله دوم چه در بین مردم اردن و چه به طور كلی در سطح جهان عرب از جایگاه ارجمند و والایی برخوردار است. همه بر اخلاص و نقش بزرگ پر رنگ او در خدمت به اهداف امت عرب واقف هستند».

دبیرکل اتحادیه عرب گفت: «کشورهای عضو اتحادیه عرب در برابر هرگونه تلاش برای بی‌ثبات کردن، تضعیف کشورهای عربی از داخل، خرابکاری و تخریب ایستادگی خواهد کرد».

علاوه بر ایالات متحده، پادشاهی سعودی، کشورهای همکاری خلیج، اتحادیه عرب، کشورهای مصر، مراکش، قطر، سلطنت عمان، امارات، کویت، یمن، عراق، لبنان و تشکیلات خودگردان فلسطینی در بیانیه‌های جداگانه‌ای حمایت و پشتیبانی خود را از تصمیمات پادشاه اردن هاشمی را اعلام کردند.

سازمان همکاری اسلامی

دکتر یوسف بن احمد العثمین، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز اعلام کرد که این سازمان در کنار اردن ایستاده و از کلیه اقدامات پادشاه عبدالله دوم بن الحسین پشتیبانی می‌کند.

او گفت، سازمان همکاری اسلامی از کلیه تصمیمات و اقدامات ملک عبدالله و ولیعهد او برای حفظ امنیت و ثبات در اردن پشتیبانی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید