حوثی‌ها 200 پناهجوی آفریقایی را ربودند

شبه‌نظامیان حوثی، ربایش مهاجران آفریقایی را آغاز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هنوز یک ماه از جنایت هولناک 7 مارس در صنعا که به کشته شدن صدها مهاجر پس از پرتاب بمب‌های آتش‌زا به طرف آنها در بازداشتگاه انجامید، نگذشته که منابع محلی شنبه 3 آوریل 2021 اعلام کردند، شبه‌نظامیان حوثی، به شکل گسترده ربایش مهاجران آفریقایی در خیابان‌های صنعا بدون هیچ دلیل مشخصی آغاز کردند.

منابع «العربیه / الحدث»، روز شنبه گزارش کردند که عناصر مسلح حوثی بیش از 220 پناهنده آفریقایی از جمله 55 زن را از خیابان‌‎های صنعا، مقابل ساختمان دفتر سازمان ملل، ربوده و آنها را به یک مکانی نامعلوم بردند.

این اتفاق در شرایطی روی داد که شبه نظامیان حوثی برای در اعمال فشار هر چه بیشتر بر مهاجران آفریقایی، شیوه‌های خشونت‌آمیزی در پیش گرفتند که آخرین مورد آن، کمپین اخراج اجباری بود که شامل صدها نفر از آنها شرایط ناسازگار با قوانین بشردوستانه جهانی شد.

مهاجران با ترتیب دادن تظاهرات در برابر کمیساریای عالی امور پناهندگان وابسته به سازمان ملل، مراتب محکومیت خود را نسبت به موضع این مرکز درباره محکوم کردن آتش سوزی بازداشتگاه مهاجران بدون اشاره به عاملان این فاجعه، ابراز داشتند. این در حالی بود که وزارت کشور دولت کودتاگر و به رسمیت شناخته نشده حوثی در سطح بین‌المللی، چند روز پیش در بیانیه‌ای اعتراف کرد که 11 نفر از اعضای شبه نظامیانش در ارتباط با این آتش سوزی مهیب، دستگیر شده‌اند.

 كشتار پناهجویان آفریقایی توسط حوثی‌ها
كشتار پناهجویان آفریقایی توسط حوثی‌ها

وزارت کشور دولت کودتاگر حوثی همچنین ادعا كرد كه علت آتش‌سوزی، حضور یگان کوچکی از نیروهای ضد شورش در محل حادثه بود که در پی ناکامی در كنترل آشوب، سربازان 3 نارنجك دود زا و گاز اشك‌آور را پرتاب کردند که حاوی ماده «سی اس» بودند که در دو آشوب قبلی نیز استفاده شده بود.

در حالی که گفته‌های مهاجران نشان داد که نارنجک‌ها روی تشک‌های اسفنجی افتاد که منجر به بروز آتش‌سوزی سریع شد.

حوثی ها
حوثی ها

شبه نظامیان حوثی در بیانیه خود به اخراج صدها مهاجر پس از این حادثه را تایید کرده و گفتند که 504 نفر که از بخش‌های دیگر بیرون رانده شده بودند، در فضایی آشوبناک، خواستار کوچاندن خود شدند و با توجه به عدم امکان کنترل خشم آن‌ها پس از حادثه آتش‌سوزی، چاره ای جز قبول خواسته آنها برای کوچانده شدن از کشور باقی نماند زیرا درغیر این صورت باید خشونت بیشتری به کار می‌رفت که احتمالا قربانیان بیشتری را نیز در پی داشت.

شایان توجه است که در 7 مارس 2021، صنعا، پایتخت یمن، شاهد جنایت هولناکی بود که در آن صدها مهاجر غالبا اتیوپیایی، در پی اقدام نیروهای حوثی به انداختن بمب‌های آتش زا در داخل بازداشتگاه دچار سوختگی شدید و یا کشته شدند که شمار تلفات اعلام شده از سوی حوثی‌ها 150 پناهده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید