اعلام حمایت قاطع آمریکا از پادشاه اردن

بازداشت حسن بن زید و باسم عوض‌الله رئیس پیشین دیوان سلطنتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه آمریکا، شامگاه شنبه 3 آوریل، اعلام کرد که ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن هاشمی، شریک کلیدی ایالات متحده است و واشینگتن بر حمایت کامل از او تاکید می‌کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت: «ما از نزدیک گزارش‌ها را دنبال می‌کنیم و با مقامات اردنی در تماس هستیم . ملک عبدالله دوم شریک کلیدی ایالات متحده است و از پشتیبانی کامل ما برخوردار است».

بیانیه وزارت خارجه آمریکا پس از آن صادر شد که سرلشکر یوسف احمد الحنیطی، رئیس ستاد مشترک ارتش اردن، روز شنبه از بازداشت شریف حسن بن زید، و نيز باسم ابراهیم عوض‌الله رئیس پیشین دیوان سلطنتی و تعدادی دیگر ، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی اردن، سرلشکر الحنیطی اعلام کرد، این افراد بنا به دلایل امنیتی بازداشت شدند. اما این مقام عالی رتبه اردنی جزئیات بیشتری درباره علت بازداشت این افراد ارائه نداد.

فعالیت‌هایی علیه امنیت اردن

سرلشکر الحنیطی، در بیانیه خود خبر بازداشت شاهزاده حمزه بن الحسین، برادر ناتنى ملک عبدالله دوم را تکذیب کرد، اما گفت که از وی خواسته شد تا از فعالیت‌هایی که امنیت اردن را هدف قرار می‌دهد، دوری کند.

الحنیطی گفت در چارچوب تحقیقات مشترک و جامع سرویس‌های امنیتی که در نتیجه آن شریف حسن بن زید، باسم ابراهیم عوض الله و برخی دیگر بازداشت شدند، از شاهزاده حمزه بن الحسین خواسته شد تا فعالیت خود را متوقف کند.

باسم عوض الله
باسم عوض الله

این مقام ارشد نظامی اردنی همچنین گفت، تحقیقات همچنان ادامه دارد و نتایج آنها با شفافیت کامل اعلام خواهد شد.

او تأکید کرد که تمام اقداماتی که انجام شده در چارچوب قانون و پس از تحقیقات گسترده‌ و ضروری، صورت گرفته است.

الحنیطی تاکید کرد که هیچ کس بالاتر از قانون نیست و امنیت و ثبات اردن بر همه چیز اولویت دارد.

شامگاه شنبه خبرنگار «العربیه»، در گزارشی به نقل از منابع آگاه گفت، این دستگیری‌ها در اردن شامل مدیر دفتر شاهزاده حمزه بن الحسین و محافظ شخصی‌اش و حداقل 20 نفر دیگر که شامل شخصیت‌های امنیتی و قبیله‌ای شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید