مانور سیاسی ترکیه از طریق پیکارجویان گرفتار شده در لیبی

ناخشنودی شدید پیکارجویان از تاخیر در بازگشت از لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از هفته گذشته تا امروز شنبه 3 آوریل 2021، روند بازگشت پیکارجویان سوری وفادار به ترکیه از لیبی متوقف شده است، زیرا گروهی از ‌آنها که هفته گذشته از لیبی خارج شدند، هنوز به سوریه نرسیده‌اند.

به گفته منابع دیدبان حقوق بشر سوریه، قرار بود روند بازگشت مزدوران به سوریه در چند مرحله انجام شود، اما ترکیه با ترفندهای گوناگون باعث کش دادن و طولانی ساختن این روند شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، بازگشت دیرهنگام مزدوران باعث ناخشنودی شدید آن‌ها شده، بویژه که آنها در شرایط بسیار بدی بسر برده و حقوقشان پرداخت نمی‌شود.

380 پیکارجو در ترکیه

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، حدود 380 پیکارجو از گروه‌های سوری طرفدار آنكارا، طی روزهای گذشته وارد خاك ترکیه شدند، بدون آن كه اطلاعاتی در مورد مقصد بعدی آنها به لیبی یا منطقه دیگر و یا ماندن در تركیه وجود داشته باشد. این در حالی است كه شمار گروه بازگشته به سوریه، حدود 120 پیکارجو تخمین زده شده است.

این در حالی است که شبه نظامیان طرفدار آنکارا در شمال سوریه درحال آماده‌سازی گروهی از جنگجویان خود برای اعزام آنها به ترکیه، بدون مقصد مشخص هستند.

این منابع افزودند كه یك گروه طرفدار تركیه به عناصر خود گفته است كه ماهانه 500 دلار دریافت خواهند کرد.انتظار می‌رود كه گروهی از این پیکارجویان در ساعات آینده روانه تركیه شوند.

پیکارجویان سوری وفادار به ترکیه
پیکارجویان سوری وفادار به ترکیه

مانور سیاسی ترکیه یا وعده‌های تبلیغاتی

از سوی دیگر، برخی از مزدوران نگرانند که بازگشت گروه اندکی از آنها به سوریه، مانور سیاسی و وعده‌های تبلیغاتی ترکیه باشد، زیرا هنوز بیش از 6 هزار و 630 مزدور دیگر در لیبی گرفتار هستند.

به گفته منابع آگاه، ترکیه در صدد نگاه داشتن گروه‌های سوری طرفدار خود در لیبی برای محافظت از پایگاه‌هایش در این کشور است و بسیاری از مزدوران نیز خواهان بازگشت به سوریه نبوده، بلکه در صدد رفتن به اروپا از طریق ایتالیا هستند.

جامعه جهانی طی ماه‌های گذشته، فشارهای خود را برای خروج همه پیکارجویان خارجی از لیبی، به ویژه مزدوران پرشماری که به رغم انتقاد سازمان ملل از ماه‌های گذشته توسط آنکارا از سوریه به لیبی برده‌ شدند.

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، مسئولان ترکیه تحت تأثیر این فشار بین‌المللی، شروع به خارج كردن حدود 8 هزار نفر از پیکارجویان سوری از طرابلس کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید