لودریان از ظریف خواست برای نجات مذاکرات موضع سازنده اتخاذ کند

پاریس نقض برجام از سوی تهران را بسیار نگران کننده توصیف کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه 3 آوریل 2021، در گفت‌وگوی تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران،‌ از تهران خواست از نقض بیشتر برجام خودداری کند و در گفت‌وگوهای غیرمستقیم که هفته آینده با ایالات متحده در وین برگزار می‌شود، «موضع سازنده‌» اتخاذ کند.

لودریان گفت «من از آغاز مجدد مذاکرات در مورد مسئله هسته‌ای در وین استقبال کردم. من بر نقش سازنده‌ای که تروئیکای اروپایی در ایجاد مجدد چنین بحث‌هایی ایفا کردند، تاکید کردم که این اقدام در تداوم تلاش‌های قاطع به رهبری فرانسه، آلمان و بریتانیا برای حفظ برجام از سال 2017 است.»

وزیر امور خارجه فرانسه گفت: «من ایران را تشویق كردم تا در بحث‌هایی كه قرار است انجام شود سازنده باشد. آنها باید طی هفته‌های آینده شناسایی مراحل لازم برای بازگشت کامل به توافق هسته‌ای را ممکن کنند. این هدفی است که توسط تمامی کشورهای عضو برنامه جامع اقدام مشترک همچنین آمریکا به نمایش گذاشته شده است. فرانسه نیز به روشی عملگرا و مطالبه‌گرانه شرکت خواهد کرد».

او گفت:‌ «در شرایطی که همه تمایل خود را برای انجام این مذاکرات با حسن نیت نشان می‌دهند، با هدف یک توافق سریع، من از ایران خواستم تا از هر گونه نقض بیشتر تعهدات فعلی خود در زمینه هسته‌ای که می تواند پویایی از سرگیری مذاکرات را تضعیف کند، خودداری کند».

ظریف روز جمعه، پس از پایان نشست مجازی ایران و کشورهای عضو گروه 1+4 (فرانسه ، آلمان،انگلیس، روسیه و چین)در توییتر نوشت که ایران و ایالات متحده دیداری نخواهند داشت.

این در حالی است که اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، شرکت‌کنندگان در کمیته توافق هسته‌ای با ایران، بر پای‌بندی خود به حفظ برجام تاکید کرده و راه‌های تضمین بازگشت کامل و فعال به این توافق را بررسی کردند.

نشست مجازی 4+1
نشست مجازی 4+1


با این حال، وزیرخارجه ایران توضیح داد که هدف مذاکرات، سریعا نهایی کردن رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، از طریق طراحی مسیر رفع تمام تحریم‌ها، و پس از آن توقف تدابیر جبرانی از سوی ایران است».

با این حال، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، تاکید کرد که آمریکا می‌داند باید برای بازگرداندن ایران به تعهدات توافق هسته‌ای، تحریم‌های ناسازگار با برجام را لغو کند.

مالی روز جمعه، در گفت‌وگو با شبکه «پی.بی.اس» گفت: «آن چه رئیس ‌جمهوری آمریکا گفته، این است که اگر ایران به تعهدات برجامی بازگردد، ایالات متحده آماده بازگشت به برجام و عمل به تعهدات خود است.»

به دنبال اقدام‌های اخیر مقامات ایرانی به افزایش درصد‌های غنی‌سازی اورانیوم، وزارت خارجه فرانسه، پنج‌شنبه یکم آوریل 2021، درباره رفتار‌های ایران به شدت ابراز نگرانی کرد.

وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه گذشته نیز با صدور بیانیه‌ای اقدامات تهران در نقض توافق هسته‌ای را بسیار نگران کننده توصیف و تاکید کرد که ایران همچنان به نقض‌ تعهدات برجامی‌اش ادامه داده و فعالیت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محدود کرد.

روز شنبه، سه منبع آگاه از پرونده مذاکرات اتمی به روزنامه «فایننشیال تایمز» گفتند که ایران در جلسه‌ای که اوایل این هفته در فرانکفورت برگزار شد، مقامات اروپایی را مطلع کرده است که می‌خواهد در مورد نقشه راهی برای بازگشت دو طرف به مفاد توافق نامه برجام، توافق کند.

این پیشنهاد ایران رویکرد نرم‌تری نسبت به پیشنهادهای قبلی را فراهم کرده است، با این احتمال که ایالات متحده و ایران بتوانند امتیازات ملموس کوچکی ارائه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید