سه ائتلاف اپوزیسیون ایران: توافق 25ساله با چين جهت استمرار نظام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه گسترش اعتراضات شخیصت‌های حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی به امضای «سند جامع همکاری‌های ایران و چین»، سه جریان اپوزیسیون ایران، با انتشار بیانیه‌ای و با تراژدی خواندن این قرارداد، اعتراض خود را اعلام کردند.

«کنگره ملیتهای ایران فدرال»، «شورای دموکراسی خواهان ایران» و «ائتلاف همبستگی برای آزادی و برابری در ایران» روز شنبه 3 آوریل 2021، با انتشار بیانه‌ای ضمن اشاره به اینکه «همواره بخشی از ثروتهای ملی ایران بعنوان باج به منظور حفظ و بقای حکومت ها به کشورهای دیگر واگذار شده» تصریح کردند «آنچه مردم ایران امروز با آن روبرو شده اند یک تراژدی واقعی است ، جمهوری اسلامی جهت تداوم نظام خود، همچون نظام گذشته، ایران را به جولانگاه یک قدرت اقتصادی جهان تبدیل کرده است.»

در بخش دیگری از این بیانه آمده است «شکست اقتصادی جمهوری اسلامی در تمام دهه‌های گذشته، نتیجه سیاست‌های توسعه‌طلبانه بیمارگونه و ایدئولوژیک و همچنین فساد و تبعیض گسترده در کل نظام جمهوری اسلامی است. عدم عدالت ، تداوم تبعیض ، ناتوانی و ناکارآمدی و سوء مدیریت در اداره کشور از یکسو، و فشار اقتصادی و سیاسی جهانی بر علیه رفتار های خشونت بار جمهوری اسلامی علیە مردمان ایران و کشورهای خاورمیانه، این رژیم را در مرحلە ای قرار دادە است که رهبر مذهبی آن را وادار نمود تا از چند سال پیش برای نجات حکومتش دست به دامن قدرت اقتصادی توسعه طلب چین شود که تنها در پی تامین منافع خود و سودجوئی است.»

این سه جریان اپوزیسیون ایران، امضاء «سند جامع 25 ساله» با چین را سقوط اقتصادی و بن بست سیاسی در جمهوری اسلامی ارزیابی کرد و خاطرنشان کردند که «تراژدی این امضاء برای مردم ایران بهتر نمایان میشود وقتی سخنگوی دولت اعلام میکند کە افشای مفاد «سند جامع» به دستور دولت چین ممنوع شده است! به عبارت روشن هم دولت چین و هم خامنه ای و حکومت او بطور علنی مهمترین اختیارات و امتیازاتی که افشاگر سلطه نابرابر این توافق اقتصادی چین بر ایران است را پنهان کرده‌اند.»
در ادامه آمده است «دهه ها است که حکومتهای ایران، از حکومت پادشاهی پهلوی تا جمهوری اسلامی و گروهای ضد دمکراسی، همواره اتهام «تجزیه ایران» را متوجه ملیتها و اقوام کرده‌اند در حالی که خود امتیازات اقتصادی و ثروتهای ملی را به ثمن بخس در اختیار قدرتهای خارجی قرار داده‌اند.»

در پایان امضاء کنندگان این بیانیه تصریح کردند «صریح‌ترین راه برای خروج از این بن بست بزرگ، کە میتواند بە پرتگاهی خطرناک تبدیل شود، اتحاد سراسری مردم ایران و اقدامات اعتراضی گسترده در جهت سقوط قطعی و نهایی جمهوری اسلامی است».

گفتنی است که وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر شنبه هفتم فروردین 1400 سند جامع همکاری‌های 25 ساله بین دو کشور را در تهران امضاء کردند. امضای این سند با واکنش‌های منفی فراوانی در ایران روبه‌رو شد.

بسیاری سند مذکور را به‌دلیل پنهانی‌بودن و نقش مستقیم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تهیه و تنظیم آن به «عهدنامه ترکمنچای» در دوران سلطنت سلسله قاجار مشابه دانستند.

مقامات ایرانی دلیل عدم انتشار مفاد این توافق را مخالفت طرف چینی اعلام کرده‌اند.

با این وجود برخی شهرهای ایران شاهد اعتراضات مردمی نسبت به امضای این توافق بوده‌است. معترضان با شعار «ایران فروشی نیست» و «مرگ بر چین» به این سند، واکنش نشان دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید