روش‌های افزایش اعتماد به نفس با دستکاری ذهن

اعتماد به نفس یک ویژگی مادرزادی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

اعتماد به نفس، برخلاف تصور بیشتر افراد، یک ویژگی مادرزادی نیست و با انجام مواردی کوچک، ساده و عملی می‌توان اعتماد به نفس را افزایش داد.

واکنش بسیاری از این کارهای کوچک در فرد، ذهن را فریب می‌دهد تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. این موارد بدین ترتیب است؛

حرف‌های مثبت بزنید

خوشبینی از نتایج اعتماد به نفس است. با جعل خوشبینی می‌توان خوشبین شد. همه تلاش خود را بکنید تا حرف‌های خوشبینانه بزنید.

به خودتان برسید.

صورت خود را اصلاح و موهای خود را کوتاه و مرتب کنید؛ این کار باعث می‌شود که نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید.

لباس‌های خوب بپوشید

لباس زیبا پوشیدن، یک روش عملی و ساده است تا بی‌درنگ احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

مهربان و بخشنده باشید

داشتن احساس خوب نسبت به خود با افزایش اعتماد به نفس رابطه مستقیمی دارد. مهربانی و سخاوتمندی باعث می‌شود فرد احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد.

برای کمک به دیگران داوطلب شوید

کمک داوطلبانه به دیگران، راهی عالی برای افزایش اعتماد به نفس است. شاید به نظر بیاید دلیل موجهی برای کمک به دیگران وجود ندارد، اما اگر برای خودتان کاری می‌کنید می‌توانید آن کار را برای دیگران هم انجام دهید.

آرام صحبت کنید

آهسته صحبت کردن به این معنی است که شما در گفتار خود تعمق بیشتری دارید. شخصی که به سرعت و به طور ناخوشایند با دیگران صحبت می‌کند ممکن است به شنوندگان حرف‌هایش القا کند که آنچه می‌گوید ارزشی ندارد.

صاف بایستید و شانه‌ها را عقب ببرید

کسی که احساس ناامنی کند، قوز می‌کند و سعی می‌کند خود را پنهان کند. اگر صاف بایستید و شانه‌ها را به عقب ببرید، نتایج آن را خواهید دید.

سعی کنید هر روز در کارتان کمی پیشرفت کنید

افراد با کفایت احساس اعتماد به نفس می‌کنند. صلاحیت معمولا در یک دوره طولانی حاصل می‌شود، نه در یک دوره سریع ناگهانی. اگر به دنبال این باشید که نویسنده یا مجسمه‌ساز بهتری باشید یا در هر شغلی دیگری پیشرفت کنید، کارهای کوچکی را شروع، و هر روز کمی روی آن کار کنید. با پیشرفت تدریجی، اعتماد به نفس بیشتری نیز پیدا خواهید کرد.

هر کاری را که انجام می‌دهید بنویسید

همانطور که گفته شد، اعتماد به نفس عمدتا از این حس ناشی می‌شود که ما به هدف خود رسیده‌ایم، با انجام حتی جزئی‌ترین کارها می‌توانید اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید.

لبخند بزنید

بخند تا دنیا به رویت بخندد، لبخند زدن می‌تواند به شما کمک کند که ارزش خود را درک کنید.

ورزش

ورزش یکی از روش‌های مطمئن برای افزایش اعتماد به نفس است.

میز و اتاق خود را مرتب کنید

میز و اتاق خود را مرتب کنید، احساس خستگی و اضطراب باعث می‌شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. یکی از راه‌های سریع و عملی برای کمک به شما در کسب آرامش بیشتر، داشتن یک اتاق مرتب است.

هنگام بیدار شدن تخت خود را مرتب کنید

در ارتش، هر روز صبح به محض بیدار شدن، تخت‌خواب باید مرتب شود. یک تیمسار نظامی فکر خود را مشغول نظم و ترتیب تختخواب نمی‌کند بلکه قصد او از انجام این کار، آغاز روز با یک موفقیت کوچک است که باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.

از خودتان تعریف کنید

هر روز وقتی به آینه نگاه می‌کنید از خودتان تعریف کنید این به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید زیرا سرانجام این تعریف‌ها را باور خواهید کرد.

عکس‌های خوبی بگیرید

گرفتن چند عکس عالی از خود می‌تواند اعتماد به نفس ظاهری شما را تقویت کند زیرا متوجه خواهید شد که چقدر جذاب هستید.

هنگام صحبت با مردم ارتباط چشمی برقرار کنید

برقراری ارتباط چشمی با افراد هنگام مکالمه با آن ها، حتی اگر اجباری باشد، مغز شما را فریب خواهد داد تا گمان کنید در تعاملات اجتماعی راحت‌تر از آن چیزی هستید که احساس می‌کردید.

سعی کنید با یک غریبه صحبت کنید

سعی کنید خود را مجبور کنید که به طور تصادفی با کسی صحبت کنید. این امر به ناچار بهتر از آن چه فکر می‌کنید پیش خواهد رفت. تعاملات اجتماعی خوب باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

دیگران را زمین نزنید

بر زمین زدن دیگران به هیچ وجه به شما کمک نمی‌کند. برعکس، تمام آنچه انجام می‌دهید یادآوری چیزی در مورد خودتان است که از آن ناراضی هستید.

ورزش‌های رزمی

تمرین ورزش‌های رزمی برای افزایش اعتماد به نفس مفید است. هنگامی که توانایی جسمی خود را افزایش می‌بخشید، از نظر ذهنی نیز آمادگی بیشتری برای پذیرش ناملایمات خواهید داشت.

تغذیه

خوردن غذاهای مناسب برای مبارزه با اضطراب مفید شناخته شده است. بار دیگر که احساس اضطراب کردید، سعی کنید مقداری غذای سرشار از پروتئین بخورید. بسیاری از افراد، 30 دقیقه پس از صرف غذای پروتئین‌دار، کمتر احساس اضطراب می‌کنند.

سر خود را بالا نگه دارید

سر خود را بالا نگه دارید. از نظر روان‌شناسی این کار باعث می‌شود که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید زیرا حس می‌کنید بر فراز همه‌ چیز و از جمله بر فراز چالش‌ها قرار گرفته‌اید.

برخی از تمرینات تنفسی را امتحان کنید

تمرینات تنفسی روشی عالی برای مقابله با اضطراب است. هر روز پنج دقیقه نفس عمیق بکشید.

موسیقی

موسیقی تأثیر زیادی بر افزایش اعتماد به نفس دارد، البته باید موسیقی مناسب، با روحیه خود را پیدا کنید.

پذیرش شکست

بپذیرید که شکست بخشی از زندگی است. بپذیرید که فرصت انجام برخی کارها را ندارید و ممکن است در آنها موفق نشوید. شکست برای همه رخ می‌دهد، حتی برای موفق‌ترین افراد جهان. با دانستن اینکه شکست اجتناب‌ناپذیر است، شما می‌توانید در رویارویی با مسائل، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

به اندازه کافی بخوابید

کمبود خواب با احساسات منفی مانند غم و اضطراب ارتباط دارد. علاوه بر این، اگر خواب کافی نداشته باشید، مغز شما خوب کار نمی‌کند. اگر می‌خواهید در زندگی خود آرامش داشته باشید، داشتن خواب کافی و با کیفیت کاملا ضروری است.

از مقایسه کردن دوری کنید

هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید، چرا که قضاوتی عادلانه نیست. شما مجموعه مهارت‌ها و شرایط خاص خود را دارید. به جای مقایسه با دیگران، بهتر است خودتان را با گذشته‌ خود مقایسه کنید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید