افزایش بحران سوخت در مناطق تحت کنترل رژیم سوریه

بحران سوخت، حمل ونقل شهری دمشق را فلج کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تشدید بحران سوخت در سوریه، منجر به توقف کامل حمل و نقل عمومی در مناطق تحت کنترل رژیم شده است. تشکیل صف‌های طولانی مقابل جایگاه‌های سوخت به أمری عادی تبدیل شده است و شهروندان از یافتن گزینه‌های جایگزین عاجز شده‌اند.

گرچه بحران کمبود سوخت دیگر جدید نیست، اما اخیراً شدت گرفته است. به دلیل کاهش توزیع سهمیه‌های سوخت توسط دولت به استانهای سوریه، مناطق تحت کنترل رژیم در این روزها شاهد ازدحام اتومبیل‌ها مقابل پمپ بنزین هاست.

روزها در انتظار

دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد صاحبان اتومبیل‌ها و وسایل نقلیه این روزها مجبورند چندین روز در پمپ‌بنزین‌ها برای دریافت سوخت منتظر باشند، و این امر همزمان شده با افزایش صف مردم در جایگاهای حمل و نقل عمومی شهری و بین شهری، که به‌دلیل بحران شدید و مداوم سوخت تشدید شده است.

علاوه بر این، بحران در حال سرایت به بخش‌های دیگر جامعه است. زیرا بحران حمل و نقل فعلی، افزایش هزینه حمل و نقل خصوصی را در پی داشته، که به نوبه خود باعث افزایش رنج دانش آموزان و کارمندان برای رفتن به مدارس، دانشگاه ها و مشاغل خود شده است.

کاهش ملموس حرکت وسائل نقلیه در دمشق و سایر شهرستان‌ها

طی روزهای گذشته، دیدبان حقوق بشر سوریه تأیید کرد که به دنبال تشدید بحران سوخت، حرکت وسائل نقلیه در خیابان‌های دمشق، تا حد زیادی کاهش یافته است و علت این امر را تصمیم «کمیته سوخت» در استان دمشق برای کاهش 5 درصدی سهمیه بنزین برای اتومبیل‌های توریستی خصوصی و عمومی دانست.

در مورد سایر استان‌ها، بحران سوخت در همه آنها تشدید شده که به دلیل کاهش مقادیر سوخت روزانه است. بحران سوخت باعث گسترش نارضایتی در مردم شده است.

براساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، بحران شدید سوخت در مناطق تحت کنترل رژیم سوریه، باعث توقف حمل و نقل شهری در استان‌های طرطوس و لاذقیه و مناطق ساحلی نیز شده است.

بیانیه عجیب

قابل ذکر است که وزارت نفت رژیم سوریه چند روز پیش، در بیانیه‌ای دلیل تشدید بحران سوخت را اختلال در تردد حمل و نقل کشتی‌ها در کانال سوئز که به دلیل به گل نشستن یک کشتی باربری صورت گرفت، عنوان کرده بود.

بیانیه وزارت نفت همچنین اظهار داشت که کاهش توزیع مقادیر مشتقات نفتی، برای جلوگیری از ایجاد وقفه در توزیع انجام شده است. این در حالی است که بحران سوخت به پدیده‌ای روزمره در زندگی مردم سوریه تبدیل شده است و مدتها قبل از بحران کانال سوئز، که تنها چند روز از آن گذشته، وجود داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید