نماینده روسیه: مذاکرات بازگشت به برجام آسان نخواهد بود

اختلاف نظرها درباره امکان احیای توافق هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نشست مجازی ایران و کشورهای عضو گروه 1+4 (فرانسه ، آلمان،انگلیس، روسیه و چین) بعد از ظهر روز جمعه 2 آوریل 2021، پایان یافت و ادامه مذاکرلت به روز سه‌شنبه آینده موکول شد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی هسته ای پس از پایان نشست 4+1 و مذاکرات با ایران، از وجود نشانه‌های مثبت خبر داد اما گفت که بازگشت به توافق هسته ای با ایران آسان نخواهد بود.
اولیانوف پس از پایان نشست در توئیتی نوشت: «نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام پایان یافت. بحث‌ها کاملاً حرفه‌ای بود و ادامه خواهد داشت. این باور وجود دارد که ما در مسیر درستی هستیم اما راه پیش رو آسان نخواهد بود و به تلاش‌های فشرده‌ای نیاز دارد. به نظر می‌رسد طرف‌ها برای این کار آماده هستند.»
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، نیز پس از پایان نشست مجازی ایران و کشورهای عضو گروه 1+4 گفت: «امروز نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام به صورت مجازی برگزار شد. بحث های صریح و جدی صورت گرفت. شرکت کنندگان تصمیم گرفتند ادامه این نشست را روز سه شنبه به صورت حضوری در وین دنبال کنند.»
نشست مجازی ایران و کشورهای عضو گروه 1+4 (فرانسه ، آلمان،انگلیس، روسیه و چین) ظهر جمعه 2 آوریل 2021، آغاز شد.
اتحادیه اروپا شب گذشته با صدور بیانیه‌ای از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت‌های امور خارجه‌ ایران و گروه 1+4، به صورت مجازی خبر داده بود.
در این نشست شرکت‌کنندگان پیرامون دورنمای احتمال بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق توسط تمام طرف‌ها رایزنی شد.
اتحادیه اروپا شب گذشته با صدور بیانیه‌ای از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت‌های امور خارجه‌ ایران و گروه 1+4، به صورت مجازی خبر داده بود.

در این نشست شرکت‌کنندگان پیرامون دورنمای احتمال بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق توسط تمام طرف‌ها رایزنی خواهد شد.

کورسوی امید

بخش اقدامات خارجی اتحادیه اروپا، پنج‌شنبه‌ شب اعلام کرده بود که نشست مجازی کمیته مشترک برجام‌ در سطح مدیران کل سیاسی امروز جمعه در بروکسل برگزار خواهد شد.

اگر چه پس از مذاکرات پنهانی این هفته در فرانکفورت احتمال بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای افزایش یافته است اما با توجه به اصرار ایران و آمریکا بر مواضع سابق خود احتمال توافق میان طرفین تا حدودی دور به نظر می‌رسد. در حالی که واشینگتن بر «زنجیره‌ای از اقدامات اولیه متقابل و همزمان» اصرار دارد، تهران خواستار لغو تمامی تحریم‌های آمریکا به‌عنوان پیش شرط مذاکرات شده است.
کمیته مشترک برجام که از امضاکنندگان توافق هسته‌ای تشکیل شده است امروز در نشستی مجازی می‌کوشد با هدف پیشرفتی غیرمنتظره در گفت‌و‌گوها نتایج نشست دوشنبه پیش را بررسی کند.
در همین زمینه ناظران به نقل از روزنامه بریتانیایی «گاردین» اشاره کردند زمان‌سنجی برگزاری کمیته مشترک، مژده از احتمال رسیدن به پیشرفت‌هایی در سطح مذاکرات می‌دهد. گفتنی است که در گفت‌وگوهای پیشین امکان همزمان لغو برخی تحریم‌ها از سوی ایالات متحده در مقابل بازگشت قابل سنجش ایران به تعهدات برجامی مورد بحث قرار گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید