نشست قدرت‌های جهانی با ایران درباره برجام و واکنش آمریکا

جلسه چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگان قدرت‌های جهانی و ایران، امروز جمعه، در یک کنفرانس ویدیویی درباره بازگشت احتمالی ایالات متحده به توافق هسته‌ای ایران، بحث می‌کنند.

اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه یکم آوریل 2021، در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشورهای باقی‌مانده در برجام شامل چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در جلسه روز جمعه 2 آوریل شرکت می‌کنند.

در این بیانیه با اشاره آمده است: «شرکت کنندگان درباره احتمال بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و چگونگی اطمینان از اجرای کامل و موثر توافق‌نامه توسط همه طرفها گفتگو خواهند کرد.»

ریاست این جلسه را انریک مورا به نمایندگی از جوزپ بورل، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برعهده خواهد داشت.

واکنش آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه در این رابطه گفت:‌ «ما آشکارا از این کار به عنوان یک گام مثبت استقبال می‌کنیم.»

پرایس گفت: «اگر ایران به تعهداتش در برجام بازگردد، ما آماده بازگشت به برجام و تعهداتمان هستیم.»

State Department Spokesman Ned Price speaks to reporters at the State Department, Feb. 24, 2021. (Reuters)
State Department Spokesman Ned Price speaks to reporters at the State Department, Feb. 24, 2021. (Reuters)

او گفت ایالات متحده با شرکای اروپایی خود برای بازگشت به برجام، درباره بهترین راه‌ برای دستیابی به این هدف از طریق «یک سری اقدامات اولیه» در تعامل است.

روز جمعه اولین جلسه به اصطلاح «کمیسیون مشترک» توافق هسته‌ای ایران از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده است.

واشینگتن با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، از برجام خارج شد، اما جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا، از این توافق حمایت کرده است. با این حال دولت بایدن اصرار دارد ایران ابتدا باید تعهدات خود در قالب برجام را به طور کامل رعایت کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در روزهای گذشته تاکید کرد که ایالات متحده باید گام اول را برای بازگشت به برجام بردارد.

این در حالی‌ است که روز گذشته 1 آوریل 2021، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داد که ایران در نقض جدید برجام، مبادرت به راه‌اندازی چهارمین آبشار متشکل از 696 سانتریفیوژ «ای.آر -2ام» و یک آبشار مرکب از 174 سانتریفوژ «ای.آر 4» در مرکز نطنز کرده است.

روتیرز به نقل از همین گزارش آورده است که ایران دو آبشار سانتریفیوژ دیگر را نیز در نطنز نصب کرده است. در اين گزارش آژانس آمده است این سازمان در روز 31 مارس 2021 تایید کرد که حکومت ایران، تزریق گاز به آبشار 174 سانتریفیوژهای نسل آی‌آر-2ام را آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید