سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: دستیابی سریع به توافق با ایران دور از انتظار است

ند پرایس: برای نجات برجام با روسیه، چین و اروپا همکاری خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز جمعه 2 آوریل 2021 به «العربیه» گفت که انتظار رسیدن به توافقی سریع با ایران را ندارد، اما مذاکرات را یک گام درست و رو به جلو می‌داند.

پرایس به العربیه گفت: «ما پیشرفت فوری در مذاکرات را پیش‌بینی نمی‌کنیم زیرا بحث‌های دشواری در پیش است، اما معتقدیم که این یک گام درست و رو به جلو است.»

او در ادامه افزود: « ما انتظار دستیابی سریع به توافق با ایران را نداریم. برای نجات برجام با روسیه، چین و اروپا همکاری خواهیم کرد. مذاکرات هسته‌ای به کارگروه‌های تشکیل شده توسط اتحادیه اروپا سپرده خواهد شد.»

آمریکا: تحریم‌ها ادامه دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد: «موارد اصلی مورد بحث، اقدامات هسته‌ای ایران برای بازگشت به اجرای مفاد برجام، و در مقابل کاهش تحریم‌ها خواهد بود. ما در حال حاضر پیش‌بینی نمی‌کنیم که مذاکرات مستقیم بین آمریکا و ایران صورت بگیرد.»

جوی هود، دستیار وزیر خارجه ایالات متحده پیش از این درباره سیاست‌های تحریمی واشینگتن در قبال تهران به العربیه گفته بود: «اگر ایران به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد ، برخی تحریم ها را لغو خواهیم کرد، اما تحريم‌های مرتبط با حقوق بشر برداشته نخواهد شد.»

نشست 4+1
نشست 4+1

روسیه: بازگشت به توافق با ایران آسان نیست

نشست مجازی ایران و کشورهای عضو گروه 1+4 (فرانسه ، آلمان،بریتانیا، روسیه و چین) ظهر جمعه 2 آوریل 2021، برگزار شد؛ نشستی که پس از پایان آن نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیرغم تاکید بر وجود نشانه‌های مثبت، گفت که بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران آسان نخواهد بود.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، پس از پایان نشست در توئیتی نوشت: «نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام پایان یافت. بحث‌ها کاملاً حرفه‌ای بود و ادامه خواهد داشت. این باور وجود دارد که ما در مسیر درستی هستیم اما راه پیش رو آسان نخواهد بود و به تلاش‌های فشرده‌ای نیاز دارد. به نظر می‌رسد طرف‌ها برای این کار آماده هستند.»

عباس عراقچی
عباس عراقچی

ایران: با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیرامور خارجه ایران نیز در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص خبری با مضمون حضور آمریکا در نشست آتی در وین چنین گفت: «نشست وین که هیات ایران در آن شرکت خواهد کرد یک نشست کمیسیون مشترک برجام است که با هدف بررسی بازگشت احتمالی آمریکا به برجام برگزار خواهد شد و صرفا اعضای کنونی برجام در آن حضور خواهند داشت.»

معاون سیاسی وزیرامور خارجه ادامه داد: «اینکه سایر طرف های برجام بخواهند در ارتباط با اقداماتی که آمریکا باید انجام دهد، به صورت دوجانبه یا چندجانبه با آمریکا رایزنی هایی داشته باشند، چه در وین و چه در هرجای دیگر، به خودشان مربوط است و البته مسبوق به سابقه است.»

او تاکید کرد: «هیات ایرانی هیچ گونه مذاکره ای با هیات آمریکایی در هیچ سطحی نخواهد داشت.»

هایکو ماس
هایکو ماس

آلمان: مذاکرات ادامه دارد

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم با ابراز خوشحالی از توافق طرف‌های مرتبط با برجام برای دیدار در وین در هفته پیش رو، گفت که این نشست با هدف از سرگیری اجرای کامل توافق برجام برگزار می‌شود. ماس گفت که آلمان با همکاری فرانسه و بریتانیا در هفته‌های گذشته تلاش‌های زیادی برای محقق کردن این موضوع انجام داد.

وزیر امور خارجه آلمان در بیانیه‌ای که پس از نشست روز جمعه صادر شد، اعلام کرد: «وقتی برای از دست دادن نداریم. بازگشت به توافق هسته‌ای که همگان به آن احترام بگذارند، یک دستاورد امنیتی برای همه منطقه و بهترین فرصت برای گفتگو درباره موضوعات دیگر مرتبط با ثبات منطقه‌ای است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید