دعوای مجدد یونان و ترکیه بر سر موضوع مهاجران غیرقانونی

دو کشتی ترک قایق‌های مهاجران را به سوی آب‌های یونان سوق دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دورانی که روابط یونان و ترکیه، دو کشور همسایه و عضو پیمان ناتو دچار تنش است، مقامات یونان روز جمعه 2 آوریل 2021، از وقوع برخوردهایی میان گارد ساحلی دو کشور در آبراه باریک حدفاصل جزیره لسبوس در شرق یونان با سواحل ترکیه خبر دادند.

گارد ساحلی یونان اعلام کرد که صبح جمعه، سه حادثه در شمال شرقی لسبوس، جزیره واقع در مسیر اصلی قاچاق مهاجران از ترکیه به یونان، رخ داده است. به گفته گارد ساحلی یونان، دو کشتی ترُک در حال اسکورت یا هدایت قایق‌های حامل مهاجران به سوی آب‌های سرزمینی یونان بودند.

«نوتیس میتاراشی»، وزیر مهاجرت یونان در بیانیه‌ای گفت: «گارد ساحلی یونان امروز صبح در جریان برخوردهای متعدد گارد ساحلی و نیروی دریایی ترکیه در حال هدایت قایق‌های سرگردان مهاجران به مرزهای اروپا در اقدامی تنش‌آفرینانه قرار گرفت.

قایق ترکیه و یونان
قایق ترکیه و یونان

شکی نیست که این مهاجران، سواحل ترکیه را ترک کرده بودند. با توجه به این که آن‌ها از ترکیه پشتیبانی دریافت کرده‌اند، لذا خطری متوجه آن‌ها نبود.»

او از مقامات ترکیه خواست تا «از این اقدامات دست برداشته و این اعمال تحریک‌کننده فاقد هر گونه توجیه را متوقف سازند.»

این در حالی است که به گزارش «آسوشیتدپرس»، هیچ گونه واکنش فوری از سوی ترکیه مشاهده نشده است.

مرز ترکیه و یونان
مرز ترکیه و یونان

ترکیه و یونان همواره در حال رد و بدل کردن اتهام بر سر موضوع مهاجران هستند. در حالی که گارد ساحلی ترکیه، گارد ساحلی یونان را به اخراج غیرقانونی پناهجویان تازه وارد به خاک یونان و بازگرداندن آن‌ها به ترکیه، بدون دادن فرصت درخواست پناهندگی متهم می کند، آتن تاکید دارد که آنکارا نه تنها در ممانعت از کار قاچاقچیان مهاجران موفق نبوده بلکه عملا مشوق آن‌هاست.

نکته جالب توجه این است که پرونده مهاجران با چندین موضوع مورد اختلاف دیگر چون حفاری‌های دریایی در شرق مدیترانه، موضوع قبرس و دیگر مسائل همزمان شده که بر دشواری و شدت بحران موجود می‌افزاید.

اتحادیه اروپا پیش از این بر همبستگی خود با یونان در برابر سیاست ترکیه تأکید کرده و اقدامات ترکیه در همسایگی کشورهای اتحادیه اروپا را غیر دوستانه خوانده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید