ادامه ریشه‌کن‌سازی داعش و دستگیری 125 تن از عناصر آن در سوریه

کارزار امنیتی در اردوگاه الهول در پی عملیات قتل و فرار در چندماه گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای کُرد جمعه 2 آوریل 2021 پس از انجام یک عملیات امنیتی که چند روز به طول انجامید، دستگیری 125 شبه نظامی داعش در اردوگاه الهول در شمال شرقی سوریه را اعلام کردند. در میان این دستگیرشدنگان عاملان قتل‌های رو به افزایش سال جدید نیز وجود دارند.

این دستگیری‌ها پس از آن صورت گرفت که پنج هزار نفر از اعضای نیروهای امنیت داخلی، یگان‌های مدافع خلق و نیروهای دموکراتیک سوریه، کمپین امنیتی را در یکشنبه گذشته علیه «بازوهای» این سازمان افراطی و عاملان آغاز کردند که در پی حملات چند ماه گذشته به اردوگاه محل زندگی 62 هزار نفر انجام گرفت که غالبا زنان و کودکان بود.

علی الحسن سخنگوی نیروهای امنیت داخلی (آسایش) در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «125 عضو هسته‌های غیر فعال داعش، دستگیر شده‌اند که بیست نفر از آنها مسئول هسته‌ها و ترورهایی هستند که در اردوگاه رخ داده‌اند.»

او افزود: «روشن شده که این عده از آغاز سال، 47 عملیات قتل در داخل اردوگاه را اجرا کرده‌اند.»

اردوگاه الهول
اردوگاه الهول

حوادث امنیتی

این اردوگاه شاهد حوادث امنیتی از جمله تلاش برای فرار و حمله به محافظان یا کارکنان سازمان‌های انسانی با استفاده از چاقو و اسلحه مجهز به صدا خفه کن بوده است.

اردوگاه الهول، ده‌ها هزار آواره سوری و عراقی، از جمله اعضای خانواده پیکارجویان داعش در کنار چند هزار خانواده پیکارجویان خارجی را در خود جای داده که در یک بخش ویژه زیر نظارت شدید قرار دارند.

رخنه به داخل اردوگاه در لباس غیرنظامیان

الحسن هشدار داد که «بسیاری از عناصر سازمان تروریستی داعش در لباس غیرنظامی به اردوگاه رخنه کردند تا خود را مجددا سازماندهی کنند.»

او افزود که به رغم دستگیری برخی از مسئولان اصلی داعش، هنوز خطر وجود دارد.

سازمان ملل بارها در مورد وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی اردوگاه الهول، هشدار داده بود. کمیسیون شورای امنیت سازمان ملل، در گزارش ماه فوریه خود در مورد داعش و دیگر گروههای افراطی آورده است: «موارد گسترش افراط گرایی، آموزش، جمع آوری کمک مالی و تحریک برای انجام عملیات خارجی در اردوگاه الهول وجود دارد که از دید برخی زندانیان، آخرین کانون باقی مانده برای داعش است.»

اردوگاه الهول
اردوگاه الهول

درخواست از جامعه جهانی

این در حالی است که نیروهای کرد جمعه 2 آوریل 2021 مجدداً از جامعه جهانی خواستار «مشارکت در یافتن راه حل‌های مناسب برای اقدام کشورها در جهت بازگرداندن شهروندان خود از ساکنان اردوگاه الهول به کشورشان» شدند.

از زمان اعلام نابودی داعش در 2 سال پیش، مدیریت خودمختاری از کشورهای دست‌اندرکار خواسته است تا شهروندان بازداشت شده خود در زندان ها و اردوگاه‌ها را بازگردانده یا دادگاه بین‌المللی برای محاکمه تروریست‌ها تشکیل دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید