اتحادیه اروپا: در مذاکرات احتمال بازگشت کامل آمریکا به برجام مطرح شد

ظریف: ایران و ایالات متحده دیداری نخواهند داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا پس از پایان نشست مجازی ایران و کشورهای عضو گروه 1+4 (فرانسه ، آلمان،انگلیس، روسیه و چین) بعد از ظهر روز جمعه 2 آوریل 2021، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، شرکت‌کنندگان در کمیته توافق هسته‌ای با ایران، بر پای‌بندی خود به حفظ برجام تاکید کرده و راه‌های تضمین بازگشت کامل و فعال به این توافق را بررسی کردند.
در این بیانیه آمده است که «شرکت‌کنندگان در کمیته توافق هسته‌ای با ایران احتمال بازگشت کامل آمریکا به برجام را مطرح و بر آمادگی خود برای تلاش مشترک را در راستای تحقق این موضوع تاکید کردند».
با این حال، وزیرخارجه ایران پس از جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام در توییتر نوشت که ایران و ایالات متحده دیداری نخواهند داشت.
محمدجواد ظریف توضیح داد: در جلسه مجازی کمیسیون مشترک برجام، ایران و اتحادیه اروپایی/تروییکای اروپایی+۲، توافق کردند سه‌شنبه آینده در وین گفت‌وگو را به صورت رو در رو از سر بگیرند.
او گفت هدف، سریعا نهایی کردن رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، از طریق طراحی مسیر رفع تمام تحریم‌ها، و پس از آن توقف تدابیر جبرانی از سوی ایران است.
ظریف در پایان تاکید کرد: «ایران و ایالات متحده دیداری نخواهند داشت؛ غیرضروری است».


این در حالی است که «وال استریت ژورنال» به نقل از دیپلمات های اروپایی نوشته است: طرف‎های توافق هسته‌ای از جمله آمریکا در وین دیدار می کنند. واشینگتن بدون مذاکره مستقیم با تهران در این نشست در وین شرکت خواهد کرد. شرکت کنندگان در نشست امروز تمایل خود را برای تلاش مشترک با هدف بازگشت کامل واشنگتن به توافق هسته‌ای ابراز داشتند. جلسات جداگانه‌ای بین آمریکا و طرف های توافق هسته‌ای در وین برگزار خواهد شد.
از سوی دیگر، روزنامه «وال استریت جورنال» به نقل از مقامات آمریکایی، بدون ذکر نام آنها از حضور «مقام‌های ارشد آمریکایی» در وین در همین زمان خبر داد و اضافه کرد که میان نمایندگان ایران و آمریکا گفت‌ وگوی مستقیم انجام نخواهد شد.
این روزنامه بدون ذکر منبع افزود: «اگرچه دست‌کم فعلاً مذاکرات مستقیمی بین ایران و ایالات متحده نخواهد بود. برنامه این است که کارشناسان در هفته‌های آتی مذاکرات را به پیش ببرند».
بنابر آنچه این روزنامه نقل کرده است هدف از مذاکرات سه‌شنبه 6 آوریل، دستیابی به دو توافق است. اول، مشخص کردن گام‌هایی است که آمریکا برای بازگشت به تعهدات برخواهد داشت و همچنین تعیین زمان آن‌هاست. دوم، مذاکره با ایران درباره این‌که چه گام‌هایی را برای بازگشت به تعهدات طبق توافق هسته‌ای برخواهد داشت.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید