کاهش 60 درصدی قدرت خرید کارگران ایرانی در سال 99

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران: ترکیب هیات امنایی تامین اجتماعی به ضرر کارگران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ناصر چمنی رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با اشاره به کاهش 60 درصدی قدرت خرید کارگران در سال 99 از واگذاری برخی شرکت‌های سودده تامین اجتماعی به بخش خصوصی انتقاد کرد.

چمنی پنج‌شنبه 12 اسفند 1400 در گفت‌وگو با «ایسنا»، حفظ امنیت شغلی کارگران، اصلاح قراردادهای موقت و احیای شورای عالی تامین اجتماعی را از اولویت‌های سال 1400 برشمرد و ابراز امیدواری کرد که معیشت خانوارهای کارگری در سال جدید از نوسان نرخ ارز و دلار در امان بماند.

او با انتقاد از قراردادهای موقت کارگری گفت: «یکی از مهمترین موضوعات در حوزه روابط کار و بازار اشتغال، بحث امنیت شغلی کارگران است که متاسفانه سال گذشته هم به دلیل کرونا و هم به دلیل انعقاد قراردادهای موقت در کارهای مستمر همچنان با این پدیده مواجه بودیم و این مساله به شدت امنیت شغلی کارگران را تهدید کرد.»

چمنی در ادامه با انتقاد از واگذاری برخی شرکت‌های سودده تامین اجتماعی در بورس گفت: «اگر این اموال متعلق به سازمان تامیناجتماعی است، کارگران و کارفرمایان در آن نقش دارند. بنابراین بدون مذاکره با تشکلهای کارگری هرگونه واگذاری قابل توجیه نیست.»

او با انتقاد از ترکیب هیات امنایی تامین اجتماعی آن را به ضرر کارگران دانست و بیان کرد: «ساختار تامین اجتماعی هیات امنایی واکثریت دولتی است و دو نماینده کارگری در آن حضور دارند که حتی اگر مخالفت کنند و رای منفی بدهند باز هم به نفع جامعه کارگری نخواهد بود.»

این مقام کارگری رشد بی‌سابقه نرخ ارز طی دو سال گذشته را عجیب و به زیان خانوارهای کارگری و معیشت آنها دانست و گفت: «طی دو سال گذشته افزایش نرخ ارز و دلار روی تمام بازارهای داخلی تاثیر منفی گذاشت که اثرات آن همچنان ادامه دارد. اصحاب کهف هم بعد از 300 سال چنین چیزهایی ندیدند که ما بعد از یکسال دلار 30 هزار تومانی را دیدیم و باید بگوییم یاد دلار 5000 تومانی بخیر.»

چمنی با اشاره به این که مقامات به عمد با اعلام نرخ پایین تورم به دنبال افزایش اندک حقوق کارگران بودند، گفت: «برخی مسئولان اقتصادی تورم را سال گذشته 15 درصد در نظر گرفته و گفته بودند که اجازه افزایش بیش از آن را نمی دهند که با این کار جلوی افزایش دستمزد کارگران را گرفتند و حداقل مزد سال 1399 به سختی 26درصد تصویب شد. در حالی که با ورود به سال 1399 رشد بی‌سابقه نرخ ارز و تداوم بیماری کرونا و بیکاری و خانه نشینی بیشتر کارگران، عملا قدرت خرید خانوارهای کارگری بیش از 60 درصد از دست رفت.»

پیش از این حبیب الله محقق دبیر اجرایی خانه کارگر سمنان با بیان این که سال گذشته قدرت خرید جامعه کارگری به یک سوم کاهش یافت، سال 99 را از سخت‌ترین سال‌ها برای کارگران و بازنشستگان ایران دانسته بود.

بر اساس آمار رسمی خط فقر در ایران بین هشت تا 10 میلیون تومان عنوان شده است. اما حداقل حقوقی که برای کارگران در سال 1400 تعیین شده حدود دو میلیون و 650 هزار تومان بوده که با مزایا چهار میلیون و دویست هزار تومان برآورد می‌شود. فعالان کارگری گفته‌اند که حتی با دو برابر شدن مجموع حقوق و مزایا، کارگران در سال 1400 همچنان زیر خط فقر خواهند ماند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران «هرانا» نیز در گزارشی اعلام کرده بود تعداد 16741 تجمع کارگری و 6835 مورد تجمع صنفی دراعتراض به شرایط کاری و تاخیر در پرداخت حقوق و مستحقات کارگران در سال 99 در ایران برگزار شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید