واشنگتن: تحریم‌ها علیه ایران جز با مذاکره دیپلماتیک رفع نخواهد شد

تاکید پرایس بر عدم تغییر سیاست تحریم‌های آمریکا علیه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 31 مارس 2021 اعلام کرد تحریم‌های اعمال شده علیه ایران جز از طریق انجام گفتگوهای دیپلماتیک برداشته نخواهد شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه، گفت «تحریم‌های کنونی‌ ما مربوط به ایران تا زمانی که به عنوان جزئی از روند دیپلماتیک برداشته نشوند، فعال خواهند ماند و بالطبع در شرایط کنونی سیاست ما در قبال تحریم‌ها تغییر نیافته است.»

این مقام آمریکایی در ادامه گفت «همانطور که می‌دانید رقابت رابطه ما با چین را تعیین می‌کند، اما در برخی موارد محدود همکاری داریم و پرونده ایران یکی از آنهاست. چین در اعمال محدودیت بر برنامه هسته‌ای (ایران) همکاری کرده بود، چین عضوی در گروه 5+1 است و بالطبع سودی در این‌ که ایران را در حال دست‌یابی به سلاح هسته‌ای ببیند، نخواهد داشت.

این در حالی است که وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیشتر با زبان طعنه و در پیامی انتقادآمیز، تلاش دولت بایدن برای بازگشت به مذاکره با ایران بدون اقدامی در جهت برداشتن تحریم‌ها را «از عجايب روزگار» توصیف کرد.


از سویی جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در یک کنفرانس مطبوعاتی‌ عصر سه‌شنبه 30 مارس، بر احتمال «زمان‌بر» بودن روند دیپلماسی برای مشخص شدن مسیر ایران و ایالات متحده در مساله هسته‌ای، تاکید کرد.

جن ساکی، در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و تاثیر آن بر روند مذاکرات هسته‌ای احتمالی، اظهار داشت: «ما به پیگیری روندی دیپلماتیک برای تعیین مسیری رو به جلو متعهد هستیم. این امر گاهی زمان می‌برد و ما مطمئنا در مورد مسائل مربوط به مذاکره با ایران در گذشته متوجه آن شدیم.»

جن ساكى
جن ساكى

سخنگوی کاخ سفید در جواب این سوال که اگر پیشنهادی غیرقابل شروع باشد، آیا قرار دادن چنین پیشنهادی روی میز فایده‌ای دارد، گفت:«ما برای مشارکت در یک دیپلماسی هدفمند در راستای دست یافتن به بازگشتی متقابل به پایبندی به تعهدات برجامی آماده‌ایم و آن پیشنهاد برای بحث و تعامل روی میز است.»

اظهارات سخنگوی کاخ سفید در حالی مطرح می‌‌شود که وبسایت آمریکایی «پولیتیکو» در گزارشی به نقل از منابع مطلع نوشت که ایالات متحده پیشنهاد جدیدی را برای آغاز مذاکرات با ایران ارائه داده است، هرچند مقامات ارشد ایرانی از جمله نمایندگی ایران در سازمان ملل، صحت این گزارش را رد کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید