مشاور رئیس جمهوری یمن: حوثی‌ها به دستور ایران مانع موفقیت ابتکار صلح می‌شوند

دستورالعمل‌های ایران به حوثی‌ها مبنی بر تخریب ابتکار سعودی برای حل بحران یمن، ابلاغ شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یاسین مكاوی، مشاور رئیس جمهوری یمن، پنجشنبه 1 آوریل 2021 ایران را متهم کرد که به پیکارجویان حوثی دستور داده مانع از به نتیجه رسیدن ابتکار صلح سعودی برای حل بحران یمن شوند.

وزارت امور خارجه آمریکا بر لزوم دستیابی به آتش‌بس فراگیر و یافتن راه حل برای حل بحران یمن تاکید کرد و همزمان مشاور رئیس‌جمهوری یمن عنوان كرد كه دستورالعمل‌هایی از سوی ایران به حوثی‌ها مبنی بر تخریب ابتکار سعودی برای حل بحران یمن، ابلاغ شده است.

مکاوی در صفحه توئیترش با تاکید بر این که صلح، یک کل غیرقابل تجزیه است، افزود تلاش‌های ایران و مزدوران حوثی آن برای جا انداختن صلح ناقص بر اساس منافع خود، تهدیدی جدی برای یمن و منطقه است.

به گفته او ایران و شبه نظامیانش با توجه به محدودیت‌های اعمال شده علیه آن‌ها، در کار قاچاق اسلحه و غارت پول نفت و مشتقات آن هستند.

مکاوی همچنین اظهار داشت که اقدام جنون آمیز شبه نظامیان در بمباران آوارگان در مارب، دلیلی روشن است که نشان می‌دهد، تروریسم حوثی اعتنایی به مسائل انسانی ندارد.

پیکارجویان حوثی
پیکارجویان حوثی

این موضع‌گیری پس از آن بود كه آمریكا تأكید كرد، نشست‌های تیم لندركینگ، فرستاده واشینگتن در سعودی و سلطنت‌نشین عمان در مورد یمن، بسیار پربار بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام كرد كه لندركینگ روز گذشته از سفر خود به سعودی و عمان بازگشت که طی آن با هماهنگی مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، دیدارهای مثمر ثمری با مقامات ارشد سعودی، یمن و عمان داشت.

وزارت خارجه آمریکا همچنین با تأکید بر ضرورت دستیابی به آتش‌بس فراگیر و راه حل برای بحران یمن خاطرنشان کرد: لندركینگ و گریفیتس به همکاری دوشادوش برای کمک به دستیابی به آتش بس، مذاکرات سیاسی جامع و توافق صلح پایدار که نیازهای همه یمنی ها را برآورده کند، ادامه می‌دهند.

وزارت خارجه آمریکا خاطر نشان نمود كه مذاکرات لندرکینگ، تلاش‌های صورت گرفته برای برطرف‌سازی بحران انسانی و اقتصادی یمن را نیز شامل شد.

پیکارجویان حوثی
پیکارجویان حوثی

سعودی ماه گذشته با تأکید بر اینکه بارها خواستار حل سیاسی بحران یمن شده بود، ابتکار عمل آتش‌بس را مطرح ساخت.

وزارت امور خارجه آمریكا همچنین از اقدام سه شنبه گذشته سعودی مبنی بر تأمین بیش از 422 میلیون دلار برای حمایت از تولید حامل‌های انرژی در یمن استقبال كرد.

شایان توجه است که فرستاده ایالات متحده به یمن از چند روز پیش، سومین تور خلیجی خود در کمتر از دو ماه از زمان انتصابش را اغاز کرده است. ابتکارعمل سعودی در راس گفت‌و گوهای او د راین سفرها قرار داشت که از مسقط آغاز شد و نشست‌های متعددی با دولت یمن در ریاض را نیز شامل گردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید