مشاور اشرف غنی: طالبان و برخی رهبران افغانستان از انتخابات هراس دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاه‌حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان، پنج‌شنبه 1 آوریل 2021، اعلام کرد گروه طالبان و برخی از رهبران احزاب این کشور از انتخابات هراس دارند.

مرتضوی در توییتی نوشت: «مجموع آرای آقای حکمتیار (رهبر حزب اسلامی افغانستان) در انتخابات ریاست جمهوری 70 هزار و245 رای بود. فرزند وی و شماری از رهبران برجسته نیز در انتخابات پارلمانی موفق به کسب رای نشدند. به همین دلیل است که شماری از رهبران مخالف انتخابات‌اند. طالبان نیز دقیقا از انتخابات هراس دارند».

او در ادامه نوشت: «طرح گزینه‌های دولت انتقالی و موقت ریشه در ترس از انتخابات دارد. رئیس جمهور نیز چنین گفت: آنانی که از مردم هراس دارند، صحبت از حکومت موقت می‌کنند».

در همین حال، گلبدین حکمیتار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، روز پنج‌شنبه در نشست خبری در کابل گفت، طرح حکومت این کشور مبنی به برگزاری انتخابات زودهنگام به معنی این است که حکومت فعلی این کشور مشروعیت ندارد باید جایش را به حکومت جدید و قابل قبول برای همه بدهد.

براساس گزارش منابع خبری، حکمتیار هشدار داد، حکومت افغانستان خواسته‌هایش را نادیده گرفته است و او فردا جمعه 2 آوریل 2021 در شهر کابل راهپیمایی خواهد کرد.

از سوی دیگر، محمد محقق، مشاور رئیس جمهوری و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در مراسم گرامیداشت از 26مین سالروز جان باختن عبدالعلی مزاری«شهید وحدت ملی افغانستان» در شهر هرات این کشور گفت، نظام فدرالی برای افغانستان مناسب نیست.

این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که قرار است در آینده نزدیک در نشست مقام‌های ارشد افغانستان و طالبان در استانبول ترکیه، طرح صلح آمریکا برای افغانستان که بخشی از آن به ایجاد دولت انتقالی تاکید کرده است، مورد بررسی قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید