مجازات حبس برای یک فعال حوزه زبان مادری در ایران

علیرضا فرشی مجموعا به 4 سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه انقلاب تهران با ابلاغ حکمی «علیرضا فرشی دیزج یکان» زندانی سیاسی محبوس در زندان فشافویه را مجموعا به 4 سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران طی حکمی روز چهارشنبه 11فروردین 1400 علیرضا فرشی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به سه سال و 6 ماه حبس تعزیری و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» به 8 ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

در حکم صادر شده، این فعال مدنی آذربایجانی همچنین به دلیل داشتن سابقه کیفری به دو سال محرومیت از عضویت در دسته‌جات واحزاب و گروه‌ها و 2ماه (هرروز به مدت 4ساعت) کار در بخش بازیافت شهرداری تهران محکوم شده است.

علیرضا فرشی یکی از فعالان مدنی در حوزه مطالبه حقوق زبانی اتنیک‌های ساکن در ایران است. این فعال مدنی آذربایجانی بارها سابقه بازداشت به علت فعالیت‌های مدنی خود، ازجمله تاسیس کتاب‌خانه به زبان تُرکی، ایجاد کمپین‌های مطالبه تدریس زبان مادری و برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری را دارد.

پیش از این در دی‌ سال 1398، شعبه 54 دادگاه تجدیدنظر تهران، «علیرضا فرشی»، «اکبر آزاد»، «حمید منافی» و «بهنام شیخی» رابه دلیل شرکت در مراسم «روز جهانی زبان مادری» در سال 1392 در شهرستان بهارستان به 8 سال حبس تعزیری و هشت سال تبعید محکوم کرده بود.

در ماه‌های اخیر فشار دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بر فعالان زبان مادری افزایش ‌یافته است.

در همین زمینه سازمان حقوق بشر اهواز در اواخر دسامبر سال 2020 از بازداشت پنج زن فعال عرب اهوازی از جمله فاطمه تمیمی، فاطمه سواری و زینب سواری به دلیل فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با احیای زبان مادری خبر داده بود.

پیشتر منابع حقوق بشر در سنندج مرکز کردستان ایران نیز از محکومیت 10 سال حبس برای زهرا محمدی، مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین و مدرس زبان کردی از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی گزارش داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید